Kolejna fala COVID-19 już atakuje!

Opublikowano: 7 lipca 2022 - 06:56 Autor: Medyczne Grono

Lato w pełni, tymczasem niepokojąco rosną statystyki zakażeń. Oficjalnie jednak liczba chorych nie jest wskazywana, ponieważ 1 maja 2022 rząd zrezygnował z procedury powszechnego testowania. intensywnie się rozwija, nadal jest bardzo niebezpieczny, jednak wydaje się, że prostu nie chcemy przyjąć tego faktu do wiadomości.

W ciągu pierwszego tygodnia lipca wystąpiło w Polsce 4163 zakażeń i 16 zgonów. Przyrost zakażeń jest bardzo dynamiczny i zdarza się, że nowe tygodnie przynoszą nawet podwojenie liczby zakażeń w stosunku do poprzednich.

Wiele wskazuje na to, że prawdziwa liczba zakażeń na jest wielokrotnie większa niż oficjalnie znana. Eksperci przypominają, że czas ponownie myśleć o obowiązku noszenia maseczek, dystansie społecznym, czy zachowaniu zasad dezynfekcji. Poza tym oczywiście kwarantanna i szczepienia – kolejna w tym wypadku czwarta już dawka powinna zdaniem ekspertów zostać powszechnie wprowadzona.

Aktualnie mamy do czynienia z nowym wariantem wirusa Omikron (BA.4 i BA.5), który charakteryzuje się większą zakaźnością, ale jest za to jest mniej patogenny atakując intensywniej górne drogi oddechowe, a oszczędzając płuca. Wspomniane warianty już od dawna są w całej Europie.

Obywatele, jeśli już decydują się na testowanie, to robią to prywatnie kupując testy w aptekach. Procedury powszechnego testowania pacjentów zostały utrzymane jedynie w szpitalach zakaźnych. Oficjalnie więc nie znamy prawdziwej liczby zakażonych. Szacuje się, że może to być nawet kilkadziesiąt tysięcy dziennie. Zresztą podobne liczby zakażeń występują w całej Europie.

Jeśli w sezonie letnim jest w tak intensywnym natarciu, w czasie jesieni zapewne będzie niezwykle groźny i może znów spowodować ogromny kłopot.

 

O autorze

portal branży medycznej. Najlepsze szpitale, kliniki, oddziały i przychodnie medyczne. Sprawdzeni specjaliści. Chcesz do nas dołączyć? Zapraszamy: WSPÓŁPRACA

2 komentarze do tej pory.

  1. Kostek W 7 lipca 2022 o 07:57 - Odpowiedz

    Omikron jest groźny nie rozumiem tej sytuacji. Cała Europa zmaga się z covidem a u nas udają ze nic nie ma. Ludzie dalej cjoruja i umierają. Kiedy sie obudzicie?

    • Magda 11 lipca 2022 o 07:03 - Odpowiedz

      Masz pelną rację! Trzeba bardzo uważać

Komentuj