Czy Wojewódzkie Centrum Onkologii w Gdańsku połączy się z Copernicus?

Opublikowano: 2 lipca 2015 - 19:18 Autor: Medyczne Grono

Zarząd Województwa Pomorskiego skierował pod obrady sejmiku projekt uchwały o połączeniu spółek: Podmiot Leczniczy oraz Wojewódzkiego Centrum Onkologii w Gdańsku. Jednocześnie została ona skierowana do zaopiniowania przez związki zawodowe oraz będzie przedmiotem prac komisji sejmikowych. Uchwała ta będzie tematem obrad Sejmiku Województwa Pomorskiego w lipcu br.

copernicus

Wojewódzkie Centrum Onkologii w Gdańsku ma wejść w strukturę spółki Copernicus, w której obecnie znajdują się już dwa duże podmioty: Szpital im. M. Kopernika w Gdańsku oraz Szpital św. Wojciecha w Gdańsku.

Spółka będzie prowadzić swoją działalność na bazie dwóch szpitali: im. Mikołaja Kopernika, św. Wojciecha na Zaspie oraz Wojewódzkiego Centrum Onkologii w Gdańsku. Głównym celem podejmowanych działań ma być poprawa dostępności i jakości udzielanych świadczeń zdrowotnych oraz wykorzystanie potencjału szpitali wojewódzkich dla celów leczenia onkologicznego.

Wojewódzkie Centrum Onkologii koncentruje się na diagnostyce i leczeniu ambulatoryjnym chorób nowotworowych odgrywa kluczową rolę w systemie leczenia onkologicznego, gdyż stanowi źródło pacjentów wyselekcjonowanych do dalszego leczenia. Ze względu na fakt, że szpitale marszałkowskie dysponują znacznym, niewykorzystanym potencjałem w zakresie dalszego leczenia onkologicznego, a świadczenia realizowane w ramach tzw. „Pakietu Onkologicznego” są nielimitowane, połączenie spółek w zdecydowany sposób ma wpłynąć na poprawę kondycji finansowej pomorskich szpitali, pozostających własnością samorządu województwa pomorskiego.

Włączenie Wojewódzkiego Centrum Onkologii do spółki PL ma spowodować ukierunkowanie przepływu pacjentów wymagających dalszego leczenia do podmiotów będących własnością Województwa Pomorskiego.

– Szpitale Spółki PL dysponują bogatą, praktycznie pełną, ofertą medyczną obejmującą leczenie schorzeń o charakterze nowotworowym – mówi Hanna Zych-Cisoń, członek Zarządu Województwa Pomorskiego. – Także ich potencjał diagnostyczny w zakresie diagnostyki laboratoryjnej, obrazowej, endoskopowej i histopatologicznej stanowi o wysokiej jakości kwalifikacji chorych do leczenia onkologicznego.

połączeniu spółek planowane jest m.in.:

  • utworzenie stacjonarnego oddziału onkologicznego w Szpitalu św. Wojciecha w miejscu obecnego III Oddziału Chorób Wewnętrznych, liczącego 22 łóżka. Oddział ten służyłby pacjentom onkologicznym w trakcie chemioterapii lub w celach diagnostyki, która nie może się odbyć w warunkach ambulatoryjnych. Istniejący III Oddział Chorób Wewnętrznych ze szpitala św. Wojciecha przeniesiony zostanie do pomieszczeń na IV piętrze budynku przy ul. Powstańców Warszawskich (dawny Szpital Kolejowy), gdzie obecnie istnieje oddział gastroenterologiczny nie posiadający kontraktu z NFZ. Tym sposobem nowo utworzony oddział liczyłby około 30 łóżek internistycznych – przez co liczba miejsc internistycznych w Gdańsku uległaby niewielkiemu zwiększeniu (o co najmniej 8 miejsc).
  • utworzenie wyspecjalizowanego ośrodka leczenia raka piersi na bazie Wojewódzkiego Centrum Onkologii (Breast Cancer Unit lub Breast Cancer Center). Placówki tego typu należą w Polsce do rzadkości, stanowią natomiast standard w Europie Zachodniej i USA. Oferują one kompletny pakiet diagnostyki i leczenia raka piersi, na który składa się: pełna diagnostyka, leczenie zachowawcze, leczenie chirurgiczne oraz działania uzupełniające proces leczenia: pooperacyjna, wsparcie psychologiczne i psychoonkologiczne. Ośrodka tego rodzaju, wyspecjalizowanego wobec tak istotnego problemu jakim jest piersi nie ma w naszym regionie, a w naszym kraju jest ich kilka. Połączenie w jeden logiczny ciąg potencjału szpitali i przychodni marszałkowskich w Trójmieście ma dać tę unikalną możliwość utworzenia tak cennego miejsca dla leczenia kobiet.

Za połączeniem spółek przemawia również m.in.: wzmocnienie pozycji obu podmiotów w przyszłych postępowaniach konkursowych NFZ, ograniczenie wewnętrznej konkurencji – zmniejszenie konkurencji na etapie kontraktowania z w wybranych zakresach świadczeń, bardziej efektywne wykorzystanie zasobów (kadry, sprzętu i aparatury medycznej), co wpłynie na poprawę dostępności i jakości udzielanych świadczeń; możliwość wejścia na nowe rynki i rozwój działalności, w szczególności poszerzenie oferty świadczeń zdrowotnych, możliwość wspólnego planowania inwestycji, co wpłynie na obniżenie ich kosztów w dłuższej perspektywie czasu, a także wspólna polityka zakupowa.

źródło: UMWP

O autorze

portal branży medycznej. Najlepsze szpitale, kliniki, oddziały i przychodnie medyczne. Sprawdzeni specjaliści. Chcesz do nas dołączyć? Zapraszamy: WSPÓŁPRACA

2 komentarze do tej pory.

  1. Wanda 26 lipca 2015 o 16:45 - Odpowiedz

    Kolejna absurdalna decyzja. Czy nikt nie widzi do czego takie decyzje prowadzą? Służba zdrowia przez to na pomorzu upada. Jest już w stanie kompletnego załamania!!!!! Obudźcie się w końcu!!

  2. Hosting 13 maja 2017 o 17:54 - Odpowiedz

    Jesli chcecie dowiedziec sie czegos na temat profilaktyki nowotworow, badan, pomocy psychologicznej czy miejscach wykonujacych konkretne badania, warto skorzystac z kolei z numeru infolinii onkologicznej. Nie jest tez wykluczone, ze juz niedlugo z pomocy psychologa bezplatnie bedzie mozna skorzystac wlasnie w Wojewodzkim Centrum Onkologii.

Komentuj