Rusza „Pomorskie e-Zdrowie”. Duże ułatwienie dla pacjentów

Opublikowano: 11 kwietnia 2022 - 07:36 Autor: Medyczne Grono

W ramach Pomorskie powstanie regionalna platforma umożliwiająca pacjentom m.in.: dostęp do informacji zdrowotnej i elektronicznej dokumentacji medycznej, możliwość zdalnej rejestracji oraz koordynację opieki medycznej w przypadku niektórych przewlekłych chorób. A pomorskie podmioty lecznicze zyskają nowe lub zmodernizowane systemy informatyczne.

Umowę podpisała m.in. Marzena Mrozek – prezes Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie.

Projekt Pomorskie jest realizowany w latach 2016-2023. Oznacza to, że pod koniec 2023 r. można będzie z niego skorzystać. Wykonawcą jest Polska oraz COMP. Jedną umowę ze podpisali marszałkowie i Wiesław Byczkowski, natomiast 13 pozostałych szefowie podmiotów leczniczych. Łączna wartość 14 umów zawartych 8 kwietnia 2022 r. to ponad 110 mln zł.

To regionalny system, który będzie platformą integrującą podmioty lecznicze uczestniczące w projekcie z krajowymi systemami e-Zdrowia. Usługi występujące w jego ramach będą dostępne dla pacjentów i personelu medycznego. W ramach umowy z pomorskim samorządem powstanie m.in. portal pacjenta z dostępem do informacji medycznej i możliwością zdalnej rejestracji. Będzie także dostęp do elektronicznej dokumentacji medycznej. Ma być też stworzony system długoterminowej archiwizacji dokumentacji medycznej. Co ważne, system zostanie wyposażony w mechanizmy zapewniające bezpieczeństwo dostępu do danych medycznych.

Podmioty lecznicze z kolei zyskają nowe lub zmodernizowane systemy informatyczne. Do tej pory wybudowano sieć teleinformatyczną wraz z niezbędnym sprzętem oraz serwerownie. Dotyczy to np.: systemów szpitalnych, elektronicznej dokumentacji medycznej, systemu radiologicznego i laboratoryjnego, a także obiegu dokumentów.

Głównym celem Pomorskiego e-Zdrowia jest poprawa jakości i dostępności usług medycznych świadczonych w naszym regionie oraz poprawa efektywności pomorskich podmiotów leczniczych. W rezultacie ma powstać spójny model informatyzacji wszystkich tzw. szpitali marszałkowskich. Efektem będzie pełne ucyfrowienie działalności podmiotów leczniczych oraz interoperacyjność funkcjonujących w nich systemów informatycznych, co umożliwi komunikację z systemami e-zdrowia na poziomie krajowym.

źródło: UMWP

O autorze

portal branży medycznej. Najlepsze szpitale, kliniki, oddziały i przychodnie medyczne. Sprawdzeni specjaliści. Chcesz do nas dołączyć? Zapraszamy: WSPÓŁPRACA

2 komentarze do tej pory.

  1. Irena 11 kwietnia 2022 o 12:22 - Odpowiedz

    Bardzo dobre wiadomosci! Znakomicie, na Pomorzu coraz lepsze lexzenie choć sporo jeszcze do poprawy zwlaszcza dla seniorów.

  2. pacjent08487 12 kwietnia 2022 o 15:18 - Odpowiedz

    Znakomicie!!!

Komentuj