Pomorze: zaczynają działać oddziały covidowe

Opublikowano: 4 listopada 2020 - 13:09 Autor: Medyczne Grono

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Janusza Korczaka uruchomiono 3 stanowiska respiratorowe. Od 5 listopada dodatkowe 14 miejsc OIT będzie też w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym. Natomiast za dwa dni w Pomorskim Centrum Reumatologicznym im. J. Titz-Kosko w Sopocie zacznie działać oddział covidowy z 30 miejscami.

Według danych podanych na stronie Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w województwie pomorskim są 63 łóżka respiratorowe, z czego zajętych jest 54. Oznacza to, że wolnych jest 9 (stan na 3 listopada na godz. 13.00). W ciągu najbliższych dni w szpitalach marszałkowskich będą uruchamiane kolejne łóżka respiratorowe.

Przypomnijmy, że zgodnie z pismem marszałka Mieczysława Struka skierowanym do wojewody pomorskiego 28 października baza łóżek dla pacjentów zakażonych koronawirusem powiększy się o 243, w tym 17 z respiratorami oraz 10 z tlenoterapią. W Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie oddanie 5 takich łóżek planowane jest dla pacjentów 9 listopada. Na Oddziale Intensywnej Terapii w Szpitalu św. Wojciecha do 12 listopada będzie utworzonych 10 dodatkowych łóżek z respiratorami, a dwa nowe do 28 listopada w Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku.

Łóżka II poziomu zabezpieczenia

W ramach Oddziału Reumatologicznego kościerskiego szpitala od 2 listopada działa 16 dodatkowych łóżek II poziomu, natomiast do 16 listopada ma być 5 kolejnych na tym samym oddziale oraz 3 dodatkowe na Oddziale Neurologicznym. Do 12 listopada w Szpitalu im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku ma zostać uruchomionych 30 dodatkowych łóżek dla chorych, a w ma powstać 50 miejsc. Natomiast na Oddziale Laryngologii i Oddziale Rehabilitacji Kardiologicznej w Szpitalu Specjalistycznym im. Floriana Ceynowy w Wejherowie do 16 listopada zostanie uruchomionych 50 łóżek. Tyle samo do 28 listopada powstanie w Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku. Ponadto, w słupskim szpitalu do 12 listopada stworzone zostaną 22 dodatkowe łóżka II poziomu.

W Sopocie 30 miejsc dla zakażonych koronawirusem

W Pomorskim Centrum Reumatologicznym im. J. Titz-Kosko w Sopocie przy ul. 23 Marca do 5 listopada zostanie utworzony specjalistyczny oddział tzw. drugiego poziomu przeznaczony dla pacjentów zakażonych wirusem SARS CoV-2. Powstanie oddziału jest wynikiem pisma skierowanego do wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha 20 października m.in. przez marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka i prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego. Oddział będzie zabezpieczony i oddzielony od pozostałych w taki sposób, aby pacjenci innych, funkcjonujących normalnie, oddziałów nie mieli kontaktu z chorymi na COVID-19. Pacjenci ani personel nie będą się ze sobą mieszać, a wszystkie usługi świadczone będą w reżimie sanitarnym. stacjonarna przy ul. 23 Marca działać będzie normalnie. W normalnym trybie będzie działać także reumatologiczny przy ul. Grunwaldzkiej, w budynkach przy molo.

źródło: UMWP

O autorze

portal branży medycznej. Najlepsze szpitale, kliniki, oddziały i przychodnie medyczne. Sprawdzeni specjaliści. Chcesz do nas dołączyć? Zapraszamy: WSPÓŁPRACA

Komentuj