Dwa szpitale na Pomorzu dla zakażonych koronawirusem

Opublikowano: 25 września 2020 - 16:48 Autor: Medyczne Grono

Jako placówki, które będą przyjmować osoby z koronawirusem, wymagające specjalistycznego leczenia, zostały wyznaczone i Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie. – Wyznaczenie placówek, które zapewnią kompleksową opiekę, jak np. zabiegi chirurgiczne, kardiologiczne, leczenie udarów, które są także udziałem zakażonych, jest obecnie niezbędne – mówi Agnieszka Kapała-Sokalska, członkini Zarządu Województwa Pomorskiego.

Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie.

Wskazany do powyższych zadań szpital w Grudziądzu już w ubiegłym tygodniu zgłaszał ograniczone możliwości pomocy, a teraz przestał przyjmować pacjentów z województwa pomorskiego z powodu braku miejsc.

Wyznaczone placówki to podległy Ministerstwu Obrony Narodowej i należący do pomorskiego samorządu Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie. Obydwa szpitale zapewnią opiekę nie tylko w zakresie intensywnej terapii, ale także neurologii, chirurgii ogólnej, ortopedii i urologii. Ponadto, zapewni leczenie pacjentów dotkniętych w zakresie kardiologii, psychiatrii, reumatologii i pediatrii, a 7. Szpital MW – okulistyki i otolaryngologii.

W zakresie zabezpieczenia miejsc dla pacjentów z niewydolnością oddechową wskazane także zostało decyzją wojewody Uniwersyteckie Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni, które jest zobowiązane do zapewnienia 4 łóżek intensywnej terapii z kardiomonitorem oraz możliwością prowadzenia tlenoterapii i wentylacji mechanicznej.

– Powyższe zmiany pozwolą na skoordynowanie na terenie naszego województwa opieki nad pacjentami, gdy obok zakażenia koronawirusem zajdzie potrzeba udzielenia wsparcia również w zakresie choroby współtowarzyszącej. Wciąż jednak najwięcej pacjentów z jest leczonych w Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy – mówi Agnieszka Kapała-Sokalska.

Dziś padł kolejny rekord dobowej liczby zakażeń koronawirusem w Polsce – 1136 nowych i potwierdzonych przypadków. Z tego aż 143 zakażenia dotyczą województwa pomorskiego.

– Przed nami bardzo trudny czas. Specjaliści nie pozostawiają złudzeń, że jesienią zakażeń będzie coraz więcej. Już obserwujemy ten trend. Wzrośnie też zapewne liczba osób potrzebujących hospitalizacji. Dlatego wciąż należy pamiętać o najważniejszych zasadach bezpieczeństwa, których przestrzeganie jest warunkiem spowolnienia tempa transmisji zakażeń. Przede wszystkim to od nas samych zależy, jak długo i jak intensywnie pandemia będzie nam towarzyszyła – podsumowuje Agnieszka Kapała-Sokalska.

O autorze

portal branży medycznej. Najlepsze szpitale, kliniki, oddziały i przychodnie medyczne. Sprawdzeni specjaliści. Chcesz do nas dołączyć? Zapraszamy: WSPÓŁPRACA

Komentuj