Zaawansowany rak piersi – wczoraj i dziś

Opublikowano: 17 czerwca 2022 - 06:45 Autor: Medyczne Grono

to dziedzina medycyny, która rozwija się bardzo szybko. Jednocześnie to właśnie w niej pokładane są największe nadzieje, bo chodzi przecież o życie. Kobiety z zaawansowanym rakiem piersi mają powody, aby spoglądać w przyszłość z coraz większą nadzieją. W jaki sposób można poprawić wyniki ich leczenia? Jak wspierać tę grupę chorych? Federacja Stowarzyszeń Amazonek rozpoczęła projekt edukacyjny skierowany do kobiet z zaawansowanym rakiem piersi. Jego inauguracja odbyła się w Poznaniu.

Ogromny postęp medycyny w leczeniu zaawansowanego raka piersi, dokonujący się w ostatnim czasie na naszych oczach wymaga innego spojrzenia na tę chorobę. W momencie, kiedy pacjentka otrzymuje diagnozę, nie tylko ona, ale i cała jej rodzina zostaje niejako rzucona na głęboką wodę bez „instrukcji obsługi”, jak odnaleźć się w nowej sytuacji. Dodatkowo, zaawansowane stadium choroby to hasło, którego ludzie bardzo się boją, ponieważ kojarzy się z leczeniem paliatywnym i z najgorszymi scenariuszami, rychłym końcem życia. Nie każda sytuacja musi jednak tak wyglądać – dostęp do nowoczesnych form terapeutycznych daje chorym kobietom szansę na znacznie dłuższe życie, i to w dobrej jakości, a także umożliwia bycie aktywnymi w sferze społecznej i zawodowej. Celem rozpoczynającego się cyklu warsztatów organizowanych przez Federację Stowarzyszeń Amazonki jest edukacja kobiet i holistyczne spojrzenie na ich potrzeby. W spotkaniach, które odbywać będą się w różnych rejonach kraju, udział wezmą m.in. eksperci onkolodzy, którzy przedstawią, jak wyglądał proces diagnostyczno-terapeutyczny kiedyś, jak wygląda dzisiaj, a jaka przyszłość czeka tuż za rogiem. Zrozumienie skomplikowanych mechanizmów związanych z leczeniem onkologicznym pozwoli pacjentce być bardziej świadomym partnerem dla specjalisty w procesie terapeutycznym, który jej dotyczy.

– Głęboko wierzymy, że każda chwila poświęcona na edukację pozwala na lepsze zrozumienie swojej choroby. Każda z nas mierzyła się z leczeniem, niektóre z nas dalej są aktywnie leczone i wiemy, że nie zawsze można wszystko pojąć w gabinecie, kiedy towarzyszy nam duża dawka stresu i niepewności. Wiedza jednak pozwala opanować lęk, dlatego spotkań edukacyjnych nigdy nie jest za wiele – mówi Krystyna Wechmann, Prezes Federacji Stowarzyszeń Amazonki.

Druga część spotkania poświęcona będzie sprawności intelektualnej w chorobie – jak utrzymać pamięć i koncentrację, poprawić spostrzegawczość, uważność, a także pamięć słuchową, tym samym wpływając na lepsze funkcjonowanie w zabieganej codzienności.

Cykl warsztatów organizowany jest przy współpracy z lokalnymi klubami Amazonek w Poznaniu, Gdańsku, Lublinie, Krakowie i Warszawie.

O autorze

portal branży medycznej. Najlepsze szpitale, kliniki, oddziały i przychodnie medyczne. Sprawdzeni specjaliści. Chcesz do nas dołączyć? Zapraszamy: WSPÓŁPRACA

1 Komentarz do tej pory.

Komentuj