Walka z cukrzycą. Czym jest system MiniMed™ 780G?

Opublikowano: 22 stycznia 2021 - 08:40 Autor: Medyczne Grono

System MiniMed™ 780G jest przeznaczony do stosowania przez pacjentów  w wieku 7-80 lat z cukrzycą typu 1, u których całkowita dobowa dawka insuliny wynosi 8 jednostek dziennie lub więcej.

Co jest unikalnego w systemie MiniMed™ 780G?

System MiniMed™ 780G automatycznie oblicza i dostosowuje dostarczanie insuliny do potrzeb pacjenta, ułatwiając utrzymanie glikemii w pożądanym zakresie docelowym. System wyposażony jest w technologię SmartGuard™ nowej generacji, której stosowanie zapewnia zaawansowany poziom automatyzacji zarządzania cukrzycą. Jeśli poziom glukozy wzrasta, system automatycznie zwiększa podaż insuliny. Jeśli poziom cukru ma tendencję spadkową, odpowiednio zmniejsza lub zatrzymuje jej podawanie. System może również korygować wzrost glikemii w przypadku, gdy zdarzą się drobne w szacowaniu węglowodanów.

Jak działa technologia SmartGuard™ https://www.youtube.com/watch?v=jGnckM4luJE

Czy system komunikuje się ze smartfonem?

Tak. Korzystając z systemu MiniMed™ 780G i dedykowanej aplikacji MiniMed™ Mobile, można na smartfonie obserwować i mieć wgląd w poziomy glukozy, a także otrzymywać powiadomienia i alarmy. ma również możliwość udostępnienia swoich danych w czasie rzeczywistym maksymalnie 5 osobom, określanym jako Partnerzy terapii. Partnerzy terapii dzięki korzystaniu z aplikacji CareLink™ Connect zainstalowanej na ich smartfonach będą mieli wgląd w dane pacjenta. Aplikacja jest bezpłatna i kompatybilna z większością smartfonów z systemem iOS i Android. Aby sprawdzić, czy Twój telefon ma możliwość pobrania i korzystania z aplikacji, zapoznaj się z listą kompatybilnych urządzeń.

Jak system komunikuje się ze smartfonem https://www.youtube.com/watch?v=aqbIP4aIUEc

Jak rodzice/partnerzy terapii mogą obserwować wyniki  https://www.youtube.com/watch?v=2Zo8ByPbqJY

Jaka jest różnica między systemem MiniMed™780G zintegrowanym z CGM a samą pompą?

System MiniMed™ 780G automatycznie dostosowuje podaż insuliny bazowej w oparciu o wartości glikemii otrzymywane z ciągłego monitorowania glikemii (CGM). Oznacza to, że pompa automatycznie komunikuje się z transmiterem połączonym z sensorem Guardian™ 3 i na podstawie odczytu glikemii przez 24 godziny na dobę dostarcza odpowiednią ilość insuliny w bazie. Ten zintegrowany system, czyli pompa insulinowa z ciągłym monitorowaniem glikemii (CGM) – może pomóc w wyrównaniu cukrzycy i zmniejszeniu wahań glikemii.

Czy stosując system, nadal trzeba sprawdzać poziom glukozy we krwi i robić sobie zastrzyki?

Używając pompy insulinowej, uzyskuje się radykalne zmniejszenie ilości koniecznych ukłuć ciała w celu podaży inuliny – nawet o 90%.* Zestaw infuzyjny, który przykleja się do skóry za pomocą plastra zawiera małą, elastyczną, teflonową kaniulę zakładaną podskórnie. Zestaw infuzyjny wymienia się co 2 -3 dni. CGM zmienia się co 7 dni.

Korzystanie z funkcji SmartGuard™ nie zastępuje całkowicie konieczności wykonywania badań stężeniu glukozy we krwi glukometrem, ale korzystając z tej funkcji najprawdopodobniej będzie wykonywać je rzadziej. Badanie poziomu glukozy we krwi wymagane jest do kalibracji sensora 2-3 razy dziennie, aby mieć pewność, że zachowuje dokładność i wiarygodność pomiaru i aby nadal móc korzystać z funkcji SmartGuard™. Odczyty sensora dokonywane są w płynie śródtkankowym, a nie we krwi, dlatego też nadal trzeba wykonywać badanie za pomocą glukometru. Ważne jest, aby wiedzieć, że wszystkie wprowadzone do pompy i zaakceptowane wartości stężenia glukozy we krwi służą do kalibracji.

*Porównując cztery wstrzyknięcia za pomocą penów dziennie przez 30 dni i zmianę jednego zestawu infuzyjnego co dwa – trzy dni.

Czy pompa jest wodoodporna?

System MiniMed™ 780G jest wodoodporny. Pompa w stanie fabrycznym oraz z prawidłowo połączonym zbiornikiem i drenem jest wodoodporna. Pompa jest chroniona przed skutkami zanurzenia w wodzie przez maksymalnie 24 godziny do głębokości 3,6 metra. * Transmiter Guardian Link™ 3 jest wodoodporny do głębokości 2,4 metra do 30 minut. Przed przystąpieniem do jakiejkolwiek aktywności w wodzie zalecamy zachowanie ostrożności i sprawdzanie pompy pod kątem uszkodzeń. Zalecamy odłączanie pompy w przypadku kąpieli i pływania. W wodzie odczyty z ciągłego monitorowania glikemii mogą nie być przekazywane do pompy.

Czym jest program wspierający StartRight?

Program edukacyjny StartRight℠ to wyjątkowy program, oferujący spersonalizowane wsparcie w zakresie terapii przy użyciu pompy i ciągłego monitorowania glikemii dla użytkowników Systemu MiniMed™ 780G.  Program trwa ok. 10 tygodni. Objęci są nim wszyscy pacjenci, którzy wyrażą na to chęć. Jego celem jest Medtronic nad każdym pacjentem od pierwszego dnia z nowym systemem i tym samym zapewnienie wsparcie w tym nowym etapie życia z cukrzycą. Program zapewnia dostęp do szeregu materiałów edukacyjnych,  porad i wskazówek. Głównym ogniwem  jest specjalista StartRight℠, który odpowie na wszystkie pytania nowego użytkownika. Oprócz tego zapewniamy stały dostęp do materiałów edukacyjnych oraz zespołu pomocy technicznej, z którym może kontaktować się w dowolnym momencie 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Z jakich elementów składa się system?

System składa się z kilku elementów.

  1. Pierwszym z nich jest pompa insulinowa. To niewielkie urządzenie, które z łatwością można nosić w taki sposób, aby nie było widoczne dla innych. Pompę można schować w kieszeni lub przypiąć za pomocą klipsa do paska spodni lub biustonosza. Podstawowym zadaniem pompy insulinowej jest dostarczanie insuliny do organizmu. Podaż insuliny odbywa się za pomocą zestawu infuzyjnego, który podłączony jest do ciała. To sprawia, że terapia przy użyciu pompy staje się bardzo dyskretna i komfortowa.
  2. Drugim elementem systemu zintegrowanego jest Ciągłe Monitorowanie Glikemii (CGM), w skład którego wchodzą transmiter Guardian Link 3  i Guardian Sensor 3. CGM umożliwia wgląd i śledzenie zmian stężenia glukozy mierzonej przez w czasie rzeczywistym. Terapia przy użyciu pompy, zapewnia w ciągu doby stały wlew insuliny szybko działającej w postaci mikropulsów, dzięki czemu eliminuje konieczność wykonywania wielokrotnych zastrzyków za pomocą pena lub strzykawki. Nasz najnowszy system, na podstawie ciągłego pomiaru glikemii, automatycznie dostosowuje i koryguje podaż insuliny w celu wygodnego sposobu osiągania stabilnej glikemii1,2,5.
  3. Niezwykle ważnymi elementami uzupełniającymi systemu są aplikacje: MiniMed™ Mobile  – dla użytkownika systemu oraz CareLink™ Connect dla opiekunów użytkownika. Dzięki zainstalowaniu bezpłatnej aplikacji MiniMed™ Mobile osoba stosująca system ma dostęp do wyników pomiaru sensora oraz trendów zmian glukozy w czasie rzeczywistym bezpośrednio na  swoim smartfonie. Otrzymuje powiadomienia, jeśli glikemia będzie wzrastać lub obniżać się. Aplikacja CareLink™ Connect  umożliwia z kolei bezpieczne udostępnianie danych Partnerom terapii, których maksymalnie może być pięciu.  Elementem uzupełniającym jest również glukometr  Accu-Chek® Guide Link, który bezprzewodowo wysyła dokładne wyniki pomiaru glukozy, w celu wygodnej kalibracji, do systemu.

Doświadczenia pacjentów, którzy zdecydowali się na system MiniMed™ 780G

https://www.youtube.com/watch?v=nDoM75Vxuao

O autorze

portal branży medycznej. Najlepsze szpitale, kliniki, oddziały i przychodnie medyczne. Sprawdzeni specjaliści. Chcesz do nas dołączyć? Zapraszamy: WSPÓŁPRACA

Komentuj