Czym jest opieka hospicyjna? Oto Hospicjum Stacjonarne w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie

Opublikowano: 18 lutego 2023 - 10:15 Autor: Medyczne Grono

Wysoki standard, nowoczesne wyposażenie, znakomite warunki dla chorych – oto w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie. Całkiem niedawno oddział hospicyjny został przeniesiony do specjalnie w tym celu przygotowanego budynku byłej szpitalnej pralni i kuchni. Koszt to blisko 5 mln zł, ale okazuje się, że było warto.

to miejsce normalnego życia – mówi Arkadiusz Błaszczyk, Lekarz Kierujący Hospicjum.

Zapytany o to, czy można przygotować się na śmierć, Błaszczyk odpowiada: Należy żyć tak, jakby każdy dzień miał być ostatnim w życiu, a z drugiej strony my, jako terapeuci, traktujemy naszych chorych, jakby mieli żyć wiecznie.

Wypowiadają się: Arkadiusz Błaszczyk – lekarz kierujący hospicjum, Mieczysław Struk – Marszałek Województwa Pomorskiego, Agnieszka Kapała-Sokalska – Członkini Zarządu Województwa Pomorskiego oraz ks. Wiesław Badaszek – Kapelan Szpitala:

Człowiek jest równie godny szacunku kiedy się rodzi, kiedy jest w pełni sił i kiedy odchodzi, dlatego też działania prowadzone przez mają na celu podwyższenie komfortu pobytu i jakości życia pacjentów chorujących na nieuleczalne i niepoddające się leczeniu przyczynowemu choroby. Z uwagi na ograniczoną ilość ośrodków zapewniających stacjonarną opiekę hospicyjną w Województwie Pomorskim niewspółmierną do faktycznych potrzeb, konieczne było podjęcie działań mających na celu zwiększenie dostępności łóżek Hospicjum.

Stworzone zostało miejsce, w którym osoby cierpiące zostaną otoczone opieką medyczną, psychologiczną i duchową oraz będą mogły spędzić ten trudny dla nich czas w komfortowych warunkach. Modernizacja budynku na potrzeby Hospicjum Stacjonarnego miała na celu zwiększenie bazy łóżkowej w stosunku do rzeczywistego zapotrzebowania na usługi z zakresu opieki hospicyjnej i paliatywnej w naszym regionie.

W nowo powstałym Hospicjum znajduje się 9 sal dwułóżkowych i 2 sale jednołóżkowe, w tym 7 sal dwułóżkowych ma bezpośredni dostęp do ogrodu zimowego o łącznej powierzchni ponad 60 m2. Rozmieszczenie pomieszczeń i bezpośredni dostęp ogrodu zimowego zapewni chorym chwile ukojenia i wytchnienia w otoczeniu zieleni. Jednocześnie rozwiązanie to umożliwi przebywanie w gronie najbliższych w komfortowym otoczeniu. Każdy z pokoi będzie wyposażony w nowoczesne łóżka dostosowane do potrzeb pacjentów i wyposażenie umożliwiające rodzinie i bliskim czuwanie przy chorym. Wyznaczone zostały również pomieszczenia z przeznaczeniem dla Hospicjum domowego.

Wypowiadają się: Alicja Żurawska – Starosta Kościerski, Ryszard Świlski – Senator RP:

Co bardzo istotne, udział w inwestycji prowadzącej do powstania hospicjum wzięły wszystkie kościerskie samorządy, co pokazuje, że solidarność mieszkańców Kaszub jest ogromna.

Wartość inwestycji: 4.889.919,14 PLN

Dofinansowanie:
Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego: 1.871.600,00zł
Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej w Kościerzynie: wsparcie w wysokości 1,5 mln zł.
Starostwo Powiatowe w Kościerzynie: 300.000,00zł,
Urząd Miasta Kościerzyna: 280.000,00zł,
Gmina Wiejska Kościerzyna: 160.000,00zł,
Starostwo Powiatowe w Kartuzach: 100.000,00zł,
Gmina Nowa Karczma: 71.000,00zł,
Gmina Stara Kiszewa wsparcie w wysokości: 70.00,00 zł,
Gmina Karsin wsparcie w wysokości: 45.000,00zł,
Gmina Dziemiany wsparcie w wysokości: 44.400,00zł
Gmina Lipusz wsparcie w wysokości: 38.000,00 zł,
Gmina Liniewo wsparcie w wysokości: 20.000,00 zł,
Wkład Własny szpitala: 389.919,14 zł

Pomoc dla kościerskiego hospicjum

Zachęcamy do przekazania 1,5% podatku na Hospicjum w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie sp. z o.o.

Oto niezbędne dane:
Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej w Kościerzynie
KRS: 0000239012
KONIECZNIE NALEŻY DOPISAĆ: Hospicjum Kościerzyna

Oprac: dr Michał Lange

O autorze

portal branży medycznej. Najlepsze szpitale, kliniki, oddziały i przychodnie medyczne. Sprawdzeni specjaliści. Chcesz do nas dołączyć? Zapraszamy: WSPÓŁPRACA

Komentuj