Parlamentarzyści kontra choroby tarczycy

Opublikowano: 9 maja 2018 - 08:04 Autor: Medyczne Grono

Blisko 50 Parlamentarzystów skorzystało z bezpłatnych badań USG tarczycy  w gmachu Sejmu RP. Wszystko dzięki wczorajszej akcji profilaktycznej, która zwracała uwagę na jedną z najpoważniejszych chorób tarczycy – raka tarczycy. Każdego roku ten nowotwór diagnozowany jest u około 3 tysięcy Polaków. Eksperci podkreślają, że wczesna diagnoza to 90 proc. szans na zdrowie.

(Fot. PARS)

Ciągłe zmęczenie, problemy z utrzymaniem prawidłowej wagi, a nawet nadpobudliwość i nerwowość mogą świadczyć o chorej tarczycy. Na choroby tarczycy w Polsce cierpi około 22 proc. Polaków. Najpoważniejszym schorzeniem gruczołu tarczowego jest . To dziewiąty, co do częstości występowania, nowotwór złośliwy diagnozowanym wśród kobiet.

25 maja 2018 r. obchodzony jest . Z tej okazji organizacja Polskie Amazonki Ruch Społeczny pod patronatem Marszałka Sejmu RP przygotowała akcję profilaktyczną, w ramach której Parlamentarzyści skorzystali z badań USG tarczycy i poznali objawy nowotworu.

– Zainteresowanie badaniami przerosło nasze oczekiwania. Świadomość, że coraz chętniej korzystamy z możliwości sprawdzenia stanu zdrowia i coraz mniej boimy się badań, to bardzo dobra perspektywa. Mam nadzieję, że przeprowadzona akcja i postawa Posłów oraz Posłanek zachęci do wykonania badań tarczycy także inne osoby – mówi , prezes organizacji Polskie Amazonki Ruch  Społeczny, która od lat działa na rzecz budowania świadomości  o raku tarczycy.

Elżbieta Kozik (Fot. PARS)

– Badanie jest szybkie i bezbolesne. Daje obraz tego, co dzieje się z tarczycą i okolicznymi tkankami. Robiłem je pierwszy raz i będę o nim pamiętał. USG tarczycy wykonane raz na dwa lata pozwala na szybkie wykrycie nieprawidłowości i daje szanse na zdrowie. Z pewnością warto o tym pamiętać – podkreślał po wykonanym badaniu Michał Cieślak (PiS).

Rozpoznanie raka tarczycy we wczesnym stadium daje ponad 90 proc. szans na wyleczenie. To bardzo dobra perspektywa dla osób, u których rozpoznano najbardziej powszechny typ tego nowotworu – rak brodawkowaty.

Choć przyczyna raka tarczycy nie jest jednoznaczna,  warto obserwować okolice szyi i zwrócić uwagę na pojawiające się zmiany, które mogą sygnalizować chorobę. Wśród nich są:

  • guzki w przedniej części szyi
  • powiększone węzły chłonne
  • chrypka lub zmiany głosu
  • trudności w połykaniu

Z regularnych badań profilaktycznych w szczególności korzystać powinny osoby obciążone dziedzicznie rakiem tarczycy oraz osoby, u których w przeszłości była stosowana radioterapia okolicy szyi.

– Działania, jakie przez lata podejmowały Amazonki sprawiły, że temat raka piersi i związane z nim zasady profilaktyki są dobrze i powszechnie znane. Ten sukces chcielibyśmy powtórzyć w przypadku raka tarczycy. Choć wiele przypadków tej choroby udaje się z powodzeniem wyleczyć, powinniśmy mieć świadomość, że rak tarczycy ma różne oblicza i przybiera także znacznie bardziej agresywne formy. Wczesne wykrycie choroby to po prostu szansa na życie – wyjaśnia Elżbieta Kozik.

O autorze
Medyczne Grono

portal branży medycznej. Najlepsze szpitale, kliniki, oddziały i przychodnie medyczne. Sprawdzeni specjaliści. Chcesz do nas dołączyć? Zapraszamy: WSPÓŁPRACA

Komentuj