Zupełnie nowe oblicze szpitala w Kościerzynie

Opublikowano: 5 grudnia 2022 - 10:12 Autor: Medyczne Grono

W kościerskim szpitalu otwarto jedno z najnowocześniejszych w regionie hospicjów stacjonarnych. Biorąc pod uwagę ogromne zapotrzebowanie na opiekę hospicyjną, jest to ważny krok ku spełnieniu potrzeb pacjentów i ich rodzin. Obok hospicjum stacjonarnego szpital oferuje także pomoc chorym w ramach hospicjum domowego. Poza tą inwestycją, kościerska lecznica zyskała wyremontowany i nowoczesny szpitalny oddział ratunkowy, a także została przystosowana pod względem termomodernizacji, co w znaczący sposób wpłynie na ograniczenie emisji CO2, oraz przyczyni się do oszczędności finansowych.

Nowe hospicjum jest nowoczesne i w pełni dostosowane do potrzeb osób terminalnie chorych i ich rodzin. Koszt przedsięwzięcia to ponad 4,8 mln zł. Na potrzeby Hospicjum dokonano adaptacji pomieszczeń byłej pralni i kuchni szpitala, które stanowiły osobny pawilon poza budynkiem głównym szpitala. Nowa lokalizacja Hospicjum w dalszym ciągu znajduje się na obszarze funkcjonowania szpitala, co zapewni możliwość udzielenia podopiecznym specjalistycznej opieki w każdym czasie, bez konieczności przewożenia ich do innej jednostki. Wejście do budynku jest pozbawione barier architektonicznych ułatwiając tym samym dostęp do placówki osobom z niepełnosprawnościami.

W nowo powstałym Hospicjum znajduje się 9 sal dwułóżkowych i 2 sale jednołóżkowe, w tym 7 sal dwułóżkowych mających bezpośredni dostęp do ogrodu zimowego o łącznej powierzchni ponad 60 m2. Rozmieszczenie pomieszczeń i dostęp do ogrodu zimowego zapewni chorym chwile ukojenia i wytchnienia w otoczeniu zieleni. Jednocześnie rozwiązanie to umożliwi przebywanie w gronie najbliższych w komfortowym otoczeniu. Każdy z pokoi jest wyposażony w nowoczesne dostosowane do potrzeb pacjentów i wyposażenie umożliwiające rodzinie i bliskim czuwanie przy chorym.

znajduje się na różnych etapach choroby, ale w sytuacji, gdy jest ona już nieuleczalna i nie można podjąć przyczynowego – proponujemy opiekę hospicyjną, na którą istnieje ogromne zapotrzebowanie. Musieliśmy na nie odpowiedzieć i stąd ta inwestycja – mówi Marzena Mrozek, Prezes Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie sp. z o.o. – W nowych pomieszczeniach będzie tylko 20 łóżek, co przełoży się na bardzo wysoki komfort dla pacjenta, a to jest w mojej ocenie niezwykle ważne, bo głównym celem opieki paliatywnej jest zapewnienie pacjentowi jak najwyższej jakości życia na danym etapie choroby. Jeśli rodzina nie jest już w stanie opiekować się chorym – a przecież tak się zdarza – jesteśmy my. Przywołam tu wybitną postać księdza Jana Kaczkowskiego, który mówił o „pogodnym odejściu”, i o to właśnie chodzi. Cały nasz hospicyjny zespół tej dewizie jest podporządkowany. A są to lekarze, pielęgniarki, opiekunowie, psychologowie i fizjoterapeuci. Oni wszyscy pracują na rzecz pacjentów hospicyjnych. Nasze nowe hospicjum w istotny sposób odróżnia się od istniejących już hospicjów oddziałowych. Ma np. siedem sal z bezpośrednim wyjściem na ogród zimowy. Są także nowe izolatki – w sytuacji, gdy pacjent ze względu na chorobę będzie musiał przebywać w odosobnieniu – na ten czas będzie miał zapewniony bardzo wysoki komfort. Poza nowym hospicjum stacjonarnym, naszym pacjentom proponujemy również hospicjum domowe, w ramach którego nasi specjaliści przyjeżdżają do pacjenta z fachową opieką, co jest istotnym wsparciem i znaczącym odciążeniem dla rodzin sprawujących codzienną opiekę nad chorym.

– Bardzo się cieszę, że ta inwestycje dobiegła końca. Jeszcze parę miesięcy temu wszystko było w fazie remontu i zastanawiałem się, czy uda się tak pięknie to wszystko skończyć . Dziś już wiemy, że się udało – powiedział Michał Gurowski, Prezes Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej. – Dziękuję wszystkim darczyńcom i osobom, które wspierają Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej, ponieważ to dzięki państwa hojności udało się przekazać prawie 1,5 mln zł na potrzeby tej inwestycji. Dziękuję również panu Piotrowi Duszyńskiemu, który zakładał nasze stowarzyszenie i był jego wieloletnim prezesem. Włożył wiele wysiłku, aby mogło ono w tak wspaniały sposób wspierać hospicjum.

Nowoczesny SOR to z kolei znacznie szybsza diagnostyka, możliwość przyjęcia jednocześnie większej liczby pacjentów, w tym również pacjentów ze zdarzeń mnogich. Kościerski SOR został powiększony o dodatkowe 200 metrów kwadratowych, zmodernizowany oraz przebudowany, a także w pełni dostosowany do wymagań osób ze szczególnymi potrzebami. W celu łatwego dostępu do pierwszego piętra oddziału, dobudowana została winda zewnętrzna. Na wysokości podjazdu dla karetek stworzona została sala dekontaminacji służąca do izolacji pacjenta z podejrzeniem choroby zakaźnej.

Od teraz kościerski SOR dysponuje także pocztą pneumatyczną, która umożliwi szybki i bezpieczny transport materiału (np. krwi) pobieranego na oddziale, który następnie będzie mógł błyskawicznie trafić do dalszej diagnostyki, co z kolei w znaczący sposób wpłynie na skrócenie czasu oczekiwania na wyniki badań laboratoryjnych. Dodatkowo, w ramach modernizacji SOR, zwiększona została liczba łóżek krótkotrwałej intensywnej terapii dla pacjentów przywożonych w stanie ciężkim oraz bardzo ciężkim, a liczba stanowisk obserwacyjnych wzrosła do 9. Do stanowisk jest zapewnione zaplecze techniczne.

Oddział został wyposażony w dodatkowy sprzęt np. system ogrzewania lub oziębiania pacjenta, aparat do pomiaru rzutu serca, aparat do znieczulenia, pompy infuzyjne, respirator, lampy operacyjne. Zamontowany został również system przywoływania pacjenta oraz elektroniczny system informacji.

W tym samym czasie, gdy otwarto nowe hospicjum oraz ruszył nowy SOR, zakończył także kompleksowe prace termomodernizacyjne. to z kolei w istotny sposób wpłynie na poprawę warunków pacjentów oraz komfortu pracy personelu, a także przyczyni się do ograniczenie zużycia energii i emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Łączna wartość projektu termomodernizacji to ponad 14,5 mln zł.

W budynkach zostały wykonane prace termomodernizacyjne polegające na dociepleniu ścian, stropodachów oraz wymianie wszystkich okien i drzwi. Dodatkowo zamontowana została instalacja składająca się z paneli fotowoltaicznych o mocy 40 kWp, z których wytworzona energia elektryczna będzie zużywana na potrzeby własne szpitala. Dzięki temu nastąpi poprawa efektywności energetycznej szpitalnych budynków, a wykorzystanie energii odnawialnej przyniesie korzyści nie tylko w aspekcie ekonomiczny ale również środowiskowym i społecznym.

Przeprowadzone prace wpłynęły na poprawę stanu technicznego i bezpieczeństwa budynków – tu szczególnie istotna była wymiana instalacji odgromowej. Termomodernizacja szpitala przyczyni się do poprawy warunków pacjentów oraz polepszy jakość pracy personelu medycznego. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom technicznym możliwe stanie się utrzymanie odpowiedniej temperatury oraz mikroklimatu w pomieszczeniach. Inwestycja przyniosła również korzyść wizerunkową – odnowiona zewnętrzna część szpitala zyskała nowe oblicze, ciesząc wszystkich swoją wizualną estetyką. Szpital zyskał nowoczesny charakter, a zastosowane przyjazne środowisku technologie, dodatkowo wpłynął na poprawę warunków życia okolicznych mieszkańców.

O autorze

portal branży medycznej. Najlepsze szpitale, kliniki, oddziały i przychodnie medyczne. Sprawdzeni specjaliści. Chcesz do nas dołączyć? Zapraszamy: WSPÓŁPRACA

6 komentarzy do tej pory.

Komentuj