Startuje ogólnopolska kampania prasowo-internetowa „Pokonać Raka”

Opublikowano: 12 listopada 2018 - 08:00 Autor: Medyczne Grono

Właśnie startuje 9. edycja kampanii prasowo-internetowej „Pokonać Raka”. Jej organizatorem jest wydawnictwo Medical Media Solutions. Projekt powstał przy wsparciu merytorycznym wielu cenionych ekspertów, organizacji oraz fundacji. Kampania „Pokonać Raka” jest ważnym medium za pomocą, którego podsumowujemy stan obecny, sukcesy i najpilniejsze problemy oraz wskazujemy jakie są najlepsze rozwiązania, które pozwalają na lepszą profilaktykę, diagnostykę i leczenie chorób onkologicznych.

Polecamy Wam tę edukacyjną lekturę, gdyż przedstawiliśmy w niej wiele inspirujących i rzetelnych materiałów. Publikacja ukazuje się już dziś wraz z dziennikiem Rzeczpospolita, natomiast wszystkie materiały będą sukcesywnie dostępne na portalu wydawnictwa www.dbajozdrowie.info.

Główny patronat nad kampanią objęło Polskie Towarzystwo Onkologiczne, a jego Prezes prof. Adam Maciejczyk w artykule wprowadzającym przedstawił wyzwania przed jakimi stoi Towarzystwo oraz nakreślił sytuację dostępu polskich pacjentów do nowoczesnych terapii.

Na okładce tytułu wystąpiła prof. Joanna Chorostowska-Wynimko– Kierownik Zakładu Genetyki i Immunologii Klinicznej Instytutu Gruźlicy i chorób Płuc w Warszawie, którawraz z prof. Adamem Antczakiem – Kierownikiem Pracowni Bronchologii pneumonologii i Alergologii w Łodzi oraz prof. Dariuszem Kowalskim,Kierownikiem Kliniki Nowotworów Płucai Klatki Piersiowej Centrum Onkologii-Instytutuim. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie podjęła się szczegółowej analizie tematu leczenia raka płuca z mutacją w genieEGFR. Eksperci opowiedzieli między innymi o tym jaki wpływ na efekty leczenia ma molekularna oraz co dla pacjentów oznacza dostęp do leków III generacji. Dodatkowo historię swojej choroby przedstawił Pan Mirosław Matacki, który od kilku lat zmaga się z nowotworem płuca.

Jednym z istotnych tematów projektu jest również nowotwór płuca z rearanżacją w genie ALK i ROS1. Ostatnie doniesienia naukowe, odkrycie nowych generacji cząsteczek dowiodły, że leczenie choroby, która do niedawna była wyrokiem jest możliwe. O przedstawienie tej kwestii poprosiliśmy prof. Renatę Langfort, Kierownika Zakładu Patomorfologii Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie, prof. Pawła Krawczyka, Kierownika Pracowni Immunologiii Genetyki w Katedrze i Klinice Pneumonologii, Onkologii i Alergologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz prof. Dariusza Kowalskiego, Kierownika Nowotworów Płuca i Klatki Piersiowej Centrum Onkologii-Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. „Nareszcie przed pacjentami chorującymi na jeden z najgorzej rokujących nowotworów złośliwych pojawia się nadzieja na dłuższe życie i jego lepszą jakość” – zaznacza prof. Langfort.

Kobiety z zaawansowanym rakiem piersi z przerzutami potrzebują dostępu do nowoczesnego leczenia, które pozwoli na kontrolę choroby z zachowaniem optymalnej jakości życia przez wiele lat, najdłużej jak to tylko możliwe.O zgłębienie tej kwestii poprosiliśmy dr Agnieszkę Jagiełło-Gruszfelt z Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej,Centrum Onkologii-Instytut w Warszawie oraz prof. Tadeusza Pieńkowskiego, Prezes Polskiego Towarzystwa do Badań nad Rakiem Piersi. „Utrzymanie dobrej jakości życia chorych na zaawansowanego raka piersi podczas leczenia jest praktycznie tak samo istotne, jak skuteczność zastosowanych terapii. Wiadomo, że chorej na przerzutowego raka piersi nie jesteśmy w stanie wyleczyć z choroby nowotworowej. Nie powinniśmy więc dopuścić, żeby leczenie choroby było bardziej dotkliwe i gorsze niż sama choroba nowotworowa…” – apeluje dr Gruszfelt.

Zachorowalność na raka jelita grubego rośnie szybko, w Polsce nawet szybciej niż w innych krajach europejskich.Niestety u wielu chorych z tym nowotworem dochodzi do przerzutów z powodu późnego wykrycia nowotworu lub agresywnego jego przebiegu. Pacjenci ci pełnią swoje role społeczne, rodzinne, chcą nadal pracować, rozwijać się. Ważne stają się więc dla nich równe szanse w dostępie do leczenia. Ten temat szczegółowo został podjęty przez dr Barbarę Radecką, Ordynatora Oddziału Onkologii Klinicznej Opolskiego Centrum Onkologii.

W trakcie leczenia osób chorych na nowotwory istotne znaczenie ma żywienie medyczne. Jakie działania należy podjąć u pacjenta onkologicznego, który zaczyna gwałtownie tracić na wadze?Co pacjent powinien wiedzieć o żywieniu pozajelitowym?Czy żywienie pozajelitowe można otrzymywać tylko w szpitalu? Odpowiedzi na te pytania udzielił nam dr z Oddziału Klinicznego Chirurgii Onkologicznej – Centrum Onkologii im. prof. Franciszka Łukaszczyka w Bydgoszczy oraz dr Włodzimierz Cebulski, Vice-Prezes Polskiego Towarzystwa Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu POLSPEN. Dodatkowo o wypowiedź w tym temacie poprosiliśmy przedstawicieli organizacji pacjenckich – Panią Beatę Ambroziewicz z Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych oraz Pana Błażeja Rawickiego z Fundacji EuropaColon Polska.

Profesjonalna to pierwszy krok do zdrowia, bo wczesne rozpoznanie choroby zwiększa szanse na jej pokonanie – zwracają uwagę specjaliści. Jednym z budzących obecnie największy strach, a jednocześnie najbardziej powszechnych schorzeń jest rak. Według prognoz WHO liczba zachorowań na nowotwory w 2030 r. wzrośnie z obecnych 14 do ponad 21 mln rocznie. O to jakie obrazowe pomagają w ich wykrywaniu zapytaliśmy prof. Mirosława Dziuka, Dyrektora Sieci Pracowni PEC/PET Affidea, radiologa Jacka Filarskiego oraz dr Barbarę Górecką-Szyld ze Szczecina.

Serdecznie zachęcamy Was do zapoznania się ze szczegółami tego edukacyjnego projektu, który jest również dostępny online https://dbajozdrowie.info/wp-content/uploads/2018/11/pokonac_raka.pdf

O autorze

portal branży medycznej. Najlepsze szpitale, kliniki, oddziały i przychodnie medyczne. Sprawdzeni specjaliści. Chcesz do nas dołączyć? Zapraszamy: WSPÓŁPRACA

4 komentarze do tej pory.

Komentuj