Nowy Oddział Rehabilitacji Neurologicznej w gdańskim Szpitalu św. Wojciecha

Opublikowano: 21 lipca 2015 - 10:00 Autor: Medyczne Grono

Poprawa dostępności pacjentów z Pomorza do świadczeń rehabilitacyjnych to główny cel otwarcia 30-łóżkowego Oddziału Rehabilitacji Neurologicznej, będącej częścią w szpitalu św. Wojciecha na gdańskiej Zaspie.

rehabilitacja_zaspa-7

Centrum Rehabilitacji Leczniczej powstało dzięki przebudowie i nadbudowie budynku kuchni i byłej pralni szpitala św. Wojciecha. Obiekt został wyposażony w nowoczesny sprzęt i aparaturę medyczną oraz specjalistyczne oprogramowanie wspierające rehabilitację osób z chorobami neurologicznymi. Odbyły się także szkolenia personelu, podnoszące kwalifikacje rehabilitantów, w tym m. in. specjalistyczny kurs PNF, kurs w zakresie drenażu limfatycznego, kurs dot. rehabilitacji kardiologicznej, kurs w zakresie stosowania metody Bobath w pracy z pacjentami z problemami centralnego układu nerwowego, kurs w zakresie stosowania metody McKenziego – łącznie przeszkolone zostały 22 osoby.

Poza oddziałem rehabilitacji neurologicznej na Centrum składają się:

  • poradnia rehabilitacji neurologicznej,
  • poradnia rehabilitacji kardiologicznej,
  • ośrodek rehabilitacji dziennej z obszaru neurologii,
  • ośrodek rehabilitacji kardiologicznej,
  • pracownia prób wysiłkowych,
  • zakład rehabilitacji ambulatoryjnej z działami: kinezyterapii, fizykoterapii, hydroterapii, masażu,
  • rejestracja
  • oddział rehabilitacji kardiologicznej (10 łóżek)

W ramach projektu „Poprawa dostępności do świadczeń rehabilitacyjnych w regionie poprzez utworzenie w Sp. z o.o. Centrum Rehabilitacji Leczniczej wraz z Oddziałem Rehabilitacji Neurologicznej”, w okresie luty-marzec 2015, został przeprowadzony program diagnostyczno-profilaktyczny „”, który obejmował ocenę ryzyka wystąpienia ostrych incydentów sercowo-naczyniowych oraz określenie indywidualnego postępowania prozdrowotnego, mającego na celu modyfikację czynników ryzyka. Uczestniczyło w nim ponad 1000 osób. Kolejny program, zaplanowany na okres lipiec-wrzesień, ma na celu poprawę dostępności do świadczeń rehabilitacyjnych osób z obciążeniami neurologicznymi. Planuje się, że z programu skorzysta 120-160 osób.

Wartość inwestycji wynosi ponad 7,32 mln zł, a dofinansowanie z UE to prawie 4,73 mln. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013.

O autorze
Medyczne Grono

portal branży medycznej. Najlepsze szpitale, kliniki, oddziały i przychodnie medyczne. Sprawdzeni specjaliści. Chcesz do nas dołączyć? Zapraszamy: WSPÓŁPRACA

Komentuj