„Bądź Zdrowa. Badaj się”. W Gdańsku rusza program prozdrowotny

Opublikowano: 13 kwietnia 2018 - 07:34 Autor: Medyczne Grono

Działania edukacyjne, promujące postawy prozdrowotne oraz refundacja pełnego cyklu szczepień dla dziewcząt to trzy moduły gdańskiego Programu Profilaktyki Wtórnej Chorób Nowotworowych dla Dziewcząt i Kobiet z elementami profilaktyki pierwotnej . Program zaplanowano na lata 2018 – 2021.

W Gdańsku ogłoszono zintegrowany program profilaktyczny, na który składają się: promocja właściwych zachowań zdrowotnych, edukacja zdrowotna oraz refundacja kosztów szczepień. Jest to kolejne po , kompleksowe działanie, które ma wspierać mieszkańców.

– Proponujemy gdańszczankom program “Bądź zdrowa. Badaj się”. Doszliśmy, bowiem do wniosku, że po programie wspierającym prokreację, należy uruchomić drugi program adresowany do kobiet. Jesteśmy zatroskani o przyszłość demograficzną Gdańska. Zdrowie kobiet, potencjalnych matek, to sprawa fundamentalna. Dlatego wprowadzamy rozwiązania, które zachęcą do prowadzenia regularnych badań profilaktycznych, ale też uchronią od chorób nowotworowych. Dodatkowo wprowadzamy refundowanie szczepionek przeciwko HPV, refundowanie będzie trzech dawek szczepionek, po przeprowadzeniu pełnego cyklu szczepień. W ten sposób chcemy, by rodzice odpowiedzialnie podejmowali decyzje dotyczące zdrowia ich dzieci – mówi prezydent .

Trzy moduły programu

Program będzie składał się z trzech modułów: edukacyjnego (dotyczącego konieczności wykonywania systematycznych badań ginekologicznych, cytologicznych oraz upowszechniania wiedzy na temat zakażeń HPV), promującego (postawę prozdrowotna i bezpiecznych zachowań seksualnych w dorosłym życiu) oraz refundacji pełnego cyklu szczepień przeciwko HPV.

– Z edukacją, informacją i promocją ruszamy jeszcze w tym roku, następne działania prowadzone będą w kolejnych latach. Pamiętać trzeba, że prace nad programem trwają od kilku lat. W zeszłym roku odbyły się burzliwe, bardzo dobre debaty, podczas, których rodzice i eksperci mogli wyrazić swoje zdanie. Wiele osób dowiadywało się dopiero, że sama szczepionka nie chroni przed rakiem. To jest kluczowa wiedza. Nie zapominajmy jak ważna w walce z rakiem szyjki macicy jest także . Na ten fakt także chcemy zwrócić uwagę gdańszczan – podkreślał zastępca prezydenta ds. polityki społecznej.

W ramach modułu pierwszego przygotowany zostanie informator wraz z wykazem przychodni zdrowia, realizujących kontrakty na badania cytologiczne, wykazem gabinetów ginekologicznych oraz ginekologów. Będzie on dystrybuowany na terenie miasta oraz za pośrednictwem strony www.

W ramach drugiego modułu prowadzona będzie kampania promocyjna „Zdrowie kobiety” oraz „”.

W ramach trzeciego modułu odbywać się będzie refundacja pełnego cyklu 3 szczepień, które nastąpi po przedstawieniu faktur. Moduł ten obsługiwany będzie przez Gdańskie Centrum Świadczeń, a przy wypłacie refundacji nie obowiązywać będzie kryterium dochodowe.

Należy pamiętać, iż przeciw HPV znajdują się na liście szczepień zalecanych przez Ministra Zdrowia, ale nie są refundowane ani obowiązkowe. Udowodniona bieżącymi badaniami ochrona w postaci występowania przeciwciał HPV trwa około 10 lat. Decyzje o szczepieniu będą podejmować rodzice.

Program przewidziany jest na lata 2018 – 2021 (ew. 2020 jeśli Agencja Oceny stwierdzi, że nie można wyjść poza Program Narodowy, w przypadku realizacji refundacji kosztów szczepień).

źródło: UMG

O autorze
Medyczne Grono

portal branży medycznej. Najlepsze szpitale, kliniki, oddziały i przychodnie medyczne. Sprawdzeni specjaliści. Chcesz do nas dołączyć? Zapraszamy: WSPÓŁPRACA

2 komentarze do tej pory.

  1. Walery 13 kwietnia 2018 o 07:37 - Odpowiedz

    Tylko czy ten program ma sens? Czy szczepienie przeciwko HPV w ogóle jest celowe? I czy nie przynosi skutków negatywnych? Coraz więcej wskazuje na to, że niestety przynosi. Wtedy takie kampanie to strata pieniędzy i narażanie ludzi na utratę zdrowia.

  2. KC - centrala 13 kwietnia 2018 o 07:39 - Odpowiedz

    Tylko po co taka kampania? A może to kampania wyborcza?

Komentuj