Szpital Dziecięcy „Polanki” w Gdańsku przestanie istnieć?

Opublikowano: 8 lipca 2016 - 09:19 Autor: Medyczne Grono

Bardzo ważna placówka lecznicza, jaką jest Szpital Dziecięcy w Gdańsku przy ul. Polanki ma przestać istnieć. Choć oficjalnie politycy mówią o przestarzałej infrastrukturze, to faktycznie może chodzić o bardzo atrakcyjny teren, na którym znajduje się szpital.

szpital_polanki-5

Oddział Szpitala Dziecięcego przy Polanki w Gdańsku.

Historia Szpitala Dziecięcego przy ul. Polanki sięga 1950 roku – wówczas powstało tu sanatorium przeciwgruźlicze. W 1967 roku powstał pierwszy oddział szpitalno-obserwacyjny. Dziś w Szpitalu Dziecięcym Polanki mieści się np. jedyny w regionie Oddział i Poradnia Mukowiscydozy dla dzieci i osób dorosłych.

Okazuje się jednak, że placówka – na skutek decyzji politycznych (szpital podlega Marszałkowi Województwa Pomorskiego, którym jest Mieczysław Struk) może przestać istnieć. Oficjalnie mówi się o tym, że budynek jest przestarzały i nie ma lądowiska dla helikopterów.  Rzeczywistość jest jednak inna – lądowisko znajduje  się w pobliżu – na terenie sąsiadującego Szpitala Marynarki Wojennej, z którego placówka dla dzieci mogłaby korzystać. A sam budynek bez żadnych przeszkód można wyremontować i zmodernizować (wiele szpitali podlegających samorządowi jest z powodzeniem modernizowana, remontowana) – co ciekawe, plany modernizacji już kilka lat miała ówczesna dyrekcja placówki.

Kierownictwo lecznicy jednak się zmieniło, a plany modernizacji zniknęły… Wygląda także na to, że nie o konieczność remontu szpitala tak naprawdę chodzi, a po prostu o bardzo atrakcyjną jego lokalizację. „Polanki” to przede wszystkim piękna leśna okolica, która w istotny sposób wpływa na samopoczucie małych pacjentów. Tereny zielone, czyste powietrze, możliwość obcowania z przyrodą – to ważne czynniki znacznie poprawiające efekty leczenia. Najlepiej wiedzą o tym rodzice małych pacjentów, którzy są zrozpaczeni planami likwidacji szpitala.

Szpital Dziecięcy „Polanki” to z pewnością wyjątkowo łakomy kąsek np. dla deweloperów, którzy wiele by dali, aby móc na miejscu szpitala wybudować kompleks apartamentów, być może wysokiej klasy hotel.

Wiele wskazuje na to, że samorząd województwa pomorskiego, kierowany przez polityków Platformy Obywatelskiej, właśnie zapalił inwestorom zielone światło. A jaka przyszłość czeka małych pacjentów?

O autorze

portal branży medycznej. Najlepsze szpitale, kliniki, oddziały i przychodnie medyczne. Sprawdzeni specjaliści. Chcesz do nas dołączyć? Zapraszamy: WSPÓŁPRACA

4 komentarze do tej pory.

 1. KuMa 8 lipca 2016 o 09:22 - Odpowiedz

  Wielka Granda!!! Kolejna afera na miarę wszystkich poprzednich pseudołączenia i niby modernizacji. Kończyło się zawsze biznesem i kolejnymi mieszkaniami dla rządzących. Kiedy tymi ludżmi zajmie się prokuratura?

 2. Kate 8 lipca 2016 o 10:32 - Odpowiedz

  Zatrzymać likwidację naszego szpitala!

 3. Piotr 8 lipca 2016 o 10:35 - Odpowiedz

  Obecna władza na Pomorzu nie jest dla ludzi a przeciwko ludziom. I tak od wielu lat się dzieje. Myślą tylko jak tu na ludzkich dramatach zarobić trochę $$$. Ale to się niebawem skończy. Ludzie was rozliczą.

 4. Piotr 12 lutego 2023 o 08:25 - Odpowiedz

  Ten kto się waży na likwidację Szpitala Dziecięcego będzie miał przerąbane.Tam wyzdrowiał mój wnuk dzięki wspaniałej opiece lekarzy .

Komentuj