Pomorski poseł zorganizował leczenie dla najmłodszych!

Opublikowano: 5 kwietnia 2019 - 09:30 Autor: Medyczne Grono

Dzieci z Pomorza wreszcie mają możliwość bezpłatnego leczenia stomatologicznego! Program funkcjonuje czwarty rok, a w jego efekcie wyleczono już ponad 3,5 tys. najmłodszych. Pomysłodawcą i koordynatorem akcji jest pomorski z Kukiz’15.

85% polskich sześciolatków ma próchnicę, wśród piętnastolatków ten odsetek wynosi już 92%. Z kolei 18% polskich dzieci w ogóle nie odwiedza lekarza dentysty. Pod względem statystyk Polska jest w czołówce krajów europejskich, w których odsetek dzieci dotkniętych próchnicą jest największy. To dane zatrważające, a przypomnijmy, że próchnica często jest przyczyną wielu bardzo poważnych chorób, w tym np. chorób serca.

Przyczyn tak złego stanu uzębienia polskich dzieci jest co najmniej kilka – od braku nawyków dbania o higienę jamy ustnej w rodzinie, poprzez wyeliminowanie gabinetów stomatologicznych ze szkół, a na względach ekonomicznych kończąc. I to właśnie bariera finansowa jest obecnie największym problemem dla rodziców, bo leczenie stomatologiczne jest po prostu bardzo kosztowne – mówią zgodnie rodzice. Jedna plomba może kosztować nawet powyżej 150 zł. W przypadku leczenia długofalowego koszty mogą przewyższyć budżet niejednej rodziny.

Próchnica u dzieci jest bardzo poważnym problemem, o którym jednak mówi się niewiele. Jako kraj w zasadzie nie mamy ogólnopolskich skutecznych programów, które złą sytuację mogą zmienić. Słynne i zapowiadane przez rząd „dentobusy” to głównie hasło reklamowe, za którym niewiele się kryje.

Tymczasem za sprawą pomorskiego posła Andrzeja Kobylarza z Kukiz’15, w Pruszczu Gdańskim od trzech lat działa program bezpłatnego i bezbolesnego leczenia stomatologicznego dla dzieci. Jest finansowany w ramach , ale jego opracowanie, wdrożenie i – co najważniejsze – pozyskanie lekarza chętnego do współpracy to zasługa Kobylarza.

– Rozpoczynamy czwarty rok istnienia programu i naprawdę już widać jego wymierne efekty – mówi poseł Andrzej Kobylarz. – Do współpracy nakłoniłem wybitnego lekarza stomatologa, doktora nauk medycznych – Macieja Goczewskiego, który ma w Pruszczu Gdańskim doskonale wyposażony gabinet, leczy zęby wykorzystując najwyższej klasy materiały, ale co ważne, na leczenie daje 10-letnią gwarancję, co oznacza, że jeśli np. 15-latek leczony dziś, przyjdzie do gabinetu w wieku np. 23 lat – będzie miał wymienioną plombę w ramach tzw. gwarancji.

Skąd pomysł na gwarancję? Otóż doktor jest pewny swojej fachowości i jakości stosowanych materiałów, stąd taka propozycja. Poza tym chodzi przecież o zdrowie młodych ludzi.

– W 2016 roku wyleczyliśmy 1344 dzieci, rok później było ich 1109, z kolei w 2018 roku wyleczonych zostało 1160 pomorskich uczniów – wylicza poseł Andrzej Kobylarz. – Przyzwyczailiśmy się do tego, że jeśli polityk coś deklaruje, to najczęściej nic z tego później nie wynika. Ja uważam, że najważniejsza jest skuteczność w działaniu i tak też podchodzę do podejmowanych inicjatyw. Leczenie najmłodszych zorganizowaliśmy bardzo skutecznie. W ten sposób, po kawałku naprawiamy naszą rzeczywistość.

Plan Andrzeja Kobylarza jest bardzo ambitny, bo do 2023 roku chce doprowadzić do wyleczenia 40 tys. dzieci.

Gabinet mieści się przy ul. Okrzei 4 w Pruszczu Gdańskim

źródło: Gazeta Bałtycka

O autorze
Medyczne Grono

portal branży medycznej. Najlepsze szpitale, kliniki, oddziały i przychodnie medyczne. Sprawdzeni specjaliści. Chcesz do nas dołączyć? Zapraszamy: WSPÓŁPRACA

Komentuj