Pierwsze porody w nowym położnictwie Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku

Opublikowano: 8 lutego 2019 - 16:12 Autor: Medyczne Grono

7 lutego pełną parą ruszył nowy trakt porodowy w Klinice Położnictwa Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, jednak już dzień wcześniej przyszło na świat pierwsze dziecko w tej lokalizacji – dziewczynka Maja. Pierwszego noworodka powitaliśmy oficjalnie 8 lutego razem z Aleksandrą Dulkiewicz, p. o. Prezydenta Miasta Gdańska.

W spotkaniu oprócz pani Prezydent uczestniczyli również: prof. , rektor GUMed, , dyrektor naczelny , prof. dr hab. n. med. , ordynator Kliniki Położnictwa, dr n. med. , ordynator Kliniki Neonatologii, – przełożona pielęgniarek i położnych oraz personel Kliniki Położnictwa i Kliniki Neonatologii.

Podczas tego wydarzenia nie tylko powitano pierwszego noworodka, lecz także kolejne ostatnie dzieci urodzone na ul. Klinicznej. Chwilę przed godziną 17 w poniedziałek, 4 lutego, kilka godzin po wydawałoby się „ostatnim” Józiu, przyszły na świat niespodziewanie: bliźniaki Kasia i Grześ. Szczęśliwi rodzice wszystkich maluchów otrzymali upominki od przedstawicieli miasta Gdańska, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego.

– Cieszę się, że w tym budynku urodziło się już dziewięcioro młodych gdańszczan i gdańszczanek, Pomorzan i Pomorzanek. Cud życia, któremu możemy towarzyszyć, jest chyba najpiękniejszym przeżyciem. Bardzo dziękuję całemu personelowi medycznemu, położnym, wszystkim, którzy w tej sprawnej przeprowadzce z budynku przy ul. Klinicznej uczestniczyli – mówiła , p.o. Prezydenta Miasta Gdańska, gratulując jednocześnie dumnym rodzicom. Do gratulacji dołączyli się również pozostali uczestnicy spotkania, podkreślając również dobrze przemyślany proces przenosin ze szpitala przy ul. Klinicznej.

– Życzę wszystkim, żeby jak najwięcej dzieci przyszło na świat, pacjentów i pacjentek znalazło pomoc, a kolejne pokolenia lekarzy, pielęgniarek i położnych mogły się kształcić w tych nowoczesnych budynkach – dodał prof. Marcin Gruchała, rektor GUMed.

Przeprowadzka szpitala to skomplikowany logistycznie proces, który wymaga pewnej reorganizacji w funkcjonowaniu przeprowadzanych Klinik.

– Dziękuję wszystkim za cierpliwość i wyrozumiałość, był to moment trudny, wymagający podwójnej a nawet potrójnej pracy. Dziękuję wszystkim moim pracownikom, którzy brali udział w tym przedsięwzięciu – podkreślał Jakub Kraszewski, dyrektor naczelny UCK. Dzięki tej pracy było gotowe na przyjęcie fali pacjentek, które pojawiły się tuż po otwarciu Położniczej Izby Przyjęć.

– Dzięki zapewnieniu sprawnego transportu przez administrację szpitala przewóz pacjentek z Klinicznej potrwał 2 godziny. Cieszymy się, że już ruszyliśmy. Sale porodowe działają, sale operacyjne również. Mamy tutaj dwa łóżka porodowe więcej, a także więcej sal i łóżek dla położnic. Wszystkie sale są 1 i 2 osobowe, każda wyposażona w łazienkę. Przestrzeń dla pacjentek jest co najmniej dwukrotnie większa, także panie oraz panowie towarzyszący na pewno ten odczują te komfortowe warunki – komentował prof. Krzysztof Preis, ordynator Kliniki Położnictwa.

– W tak pięknym obiekcie z nowoczesnym sprzętem dobrze pracować. Dzieci, które się tutaj urodziły, na pewno będą szczęśliwe, że przyszły na świat właśnie w tym obiekcie – podsumowała spotkanie dr Iwona Domżalska-Popadiuk, ordynator Kliniki Neonatologii.

O autorze
Medyczne Grono

portal branży medycznej. Najlepsze szpitale, kliniki, oddziały i przychodnie medyczne. Sprawdzeni specjaliści. Chcesz do nas dołączyć? Zapraszamy: WSPÓŁPRACA

Komentuj