Karetki i agregaty z Pomorza trafią na Ukrainę

Opublikowano: 24 listopada 2022 - 14:05 Autor: Medyczne Grono

Dziesięć agregatów prądotwórczych zakupionych z budżetu Województwa Pomorskiego wyruszyło dziś na Ukrainę. Urządzenia trafią do Odessy. Na Ukrainę pojechały również dwie przekazane przez Stację Pogotowia Ratunkowego w Słupsku.

Wojna na Ukrainie trwa już dziewięć miesięcy. Wobec niepowodzeń na froncie, armia rosyjska atakuje krytyczną infrastrukturę Ukrainy: ciepłownie, elektrownie i rozdzielnie elektryczne. Powoduje to przerwy w dostawie prądu, wody i ciepła do miast i wsi. O pomoc materialną, która zabezpieczy mieszkańców regionu odeskiego, do samorządu województwa pomorskiego wystąpiła Odeska Regionalna Administracja Państwowa. Region odeski jest partnerskim regionem województwa pomorskiego. Mieszka w nim 2,3 mln ludzi. W zeszłym tygodniu ponad 60 proc. mieszkańców nie miało dostępu do prądu przez czas dłuższy niż 24 godziny.

Podczas październikowej sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego radni jednogłośnie zadecydowali o przekazaniu regionowi odeskiemu generatorów prądu za kwotę 100 tys. zł. Za tę kwotę udało się zakupić 10 takich urządzeń. Są to urządzenia zgodne ze specyfiką przesłaną przez Ukraińców, będą używane m.in. w tzw. „strefach przetrwania” czyli w specjalnych namiotach, gdzie można uzyskać pomoc, czy naładować telefon.

W tym samym konwoju z pomocą dla Ukrainy pojadą też dwie karetki przekazane przez Stację Pogotowia Ratunkowego w Słupsku. Są to ambulansy VW Crafter wyprodukowane w 2014 roku. Jedna z karetek trafi do Odessy, druga – do Zaporoża. Transport generatorów i ambulansów zapewni bezpłatnie firma W.A.S Wietmarscher-Polska sp. z o.o., która również doposażyła obie karetki w kompletne deski ortopedyczne dla dorosłych i nosze podbierakowe.

Warto dodać, że obecnie trwa procedura związana z przekazaniem kolejnego ambulansu. Tym razem chodzi o pojazd Gdańskiego Pogotowia Ratunkowego, który trafić ma do Chersonia. To miasto zostało niedawno wyzwolone, ale wcześniej rosyjscy okupanci wywieźli z niego dosłownie wszystko, co dało się ukraść. Resztę zaś zniszczyli.

źródło: UMWP, fot. Dorota Kulka / UMWP

O autorze

portal branży medycznej. Najlepsze szpitale, kliniki, oddziały i przychodnie medyczne. Sprawdzeni specjaliści. Chcesz do nas dołączyć? Zapraszamy: WSPÓŁPRACA

1 Komentarz do tej pory.

Komentuj