Zadbaj o serce

Opublikowano: 18 września 2017 - 11:32 Autor: Medyczne Grono

Już dziś w dzienniku Rzeczpospolita startuje prasowo-internetowa „Zadbaj o serce” z ramienia wydawnictwa Medical Media Solutions. Zostaliśmy partnerem projektu, do którego lektury Was zachęcamy.

stworzona jest z okazji Światowego Dzień Serca, który obchodzony jest po raz 18-ty w ponad 120 krajach i ma na celu szerokie upowszechnienie podstawowej wiedzy o schorzeniach serca i naczyń oraz o możliwościach i profilaktyki. Program tegorocznego Dnia obejmuje, jak co roku, promocję aktywnej profilaktyki fizycznej oraz wskazuje na najważniejsze zagrożenia zdrowia na progu XXI wieku: miażdżycę, nadciśnienie tętnicze, nadwagę i otyłość, cukrzycę, stres i depresję, używki (papierosy, alkohol i narkotyki).

Twarzą kampanii zostałprof. dr hab. n. med. Piotra Hoffmana, Prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, który w artykule wprowadzającym podkreśla jak ważna jest profilaktyka. „Wsparcie naszego układu sercowo-naczyniowego poprzez działania prewencyjne ma zasadniczy wpływ na to czy zachorujemy, ale również na to, czy będziemy cieszyć się pełnią zdrowia do późnej starości (…)” – mówi prof. Hoffman.

Bardzo istotne kwestie jeśli chodzi o układ sercowo-naczyniowy porusza prof. dr hab. n. med. Zbigniew Gąsior, Kierownik Oddziału Kardiologicznego Górnośląskiego Centrum Medycznego, który przybliża nam temat choroby wieńcowej. Jakie są czynniki zapadalności na to schorzenie, jakie są możliwości a przede wszystkich jak możemy się uchronić przed tą chorobą i jej często dramatycznymi skutkami.„Nasze serce jest jak silnik samochodu, nie lubi bezruchu, powinniśmy pozwolić mu się wykazywać”– zauważa prof. Zbigniew Gąsior.

Najważniejszym tematem poruszanym w publikacji jest szeroko pojęta profilaktyka. Wypowiedź lek. Joanny Barczyńskiej, Kardiolog i specjalista chorób wewnętrznych Centrum Medycyny Funkcjonalnej i Stylu Życia UNA MEDICA w Warszawie, traktuje o tym jak wysiłek fizyczny wpływa na nasze ciało. „Regularnie ćwicząc stajemy się zdrowsi i jednocześnie zmniejszamy szansę wystąpienia zawału serca, a także nadciśnienia tętniczego, cukrzycy czy też innych chorób”- wskazuje nasz ekspert.Jeśli chcesz się dowiedzieć czy aktywność fizyczna służy także pacjentom z chorobami układu krążenia, odpowiedź znajdziesz w publikacji.

Profilaktyka to także zdrowa .Większość chorób sercowo-naczyniowych wiąże się ściśle ze złymi nawykami żywieniowymi i stylem życia chorego. Kiedy już dojdzie do zdarzenia kardiologicznego istotne jest odpowiednio dobrane a żywienie powinno stanowić integralną część opieki zdrowotnej. Małgorzata Desmond, dietetyk, specjalista medycyny żywienia, współzałożycielka i prezes Fundacji WIEMY CO JEMY Nauka i Edukacja Społeczna dla Zdrowia, tłumaczy jak możemy wspomóc nasz organizm w aspekcie układu krążenia, ale nie tylko. Pani Prezes wypowiada się również w kwestii cholesterolu, czym jest, jakie są jego rodzaje i jaki to ma wpływ na nasz organizm. Z publikacji dowiecie się o co zadbać dla dobrostanu organizmu a w szczególności serca.

jest najpoważniejszą chorobą naczyniową mózgu oraz jednym z największych problemów w medycynie. Na całym świecie stanowi trzecią w kolejności przyczynę zgonów i główny powód niesprawności u osób powyżej 40. roku życia. Prof. dr hab. n. m. Dariusz Kozłowski z Kliniki Kardiologii i Elektroterapii Serca GUMed, dość obszernie przybliża temat występowania udaru mózgu. Pan Profesor dzieli się z nami wiedzą na temat czynników ryzyka udaru, jak rozpoznać jego wystąpienie a także jak powinna wyglądać pierwsza pomoc.

Kolejny ekspert kampanii prof. dr hab. n. med. Janina Stępińska, Kierownik Kliniki Intensywnej Terapii Kardiologicznej  Instytutu Kardiologii w Warszawie o udarze mózgu mówi w aspekcie migotania przedsionków. Z naszej publikacji dowiecie się, że migotanie przedsionków to nie tylko arytmia, to zagrożenie udarem mózgu.„Pacjenci niepokoją się samą arytmią, a to nie ona jest groźna. Zagrożenie wynika z ryzyka powikłań zakrzepowo-zatorowych, z których najgroźniejszym jest udar mózgu (…)”- przestrzega prof. Stępińska.

Kampania „Zadbaj o serce” jest dostępna już dziś w dzienniku Rzeczpospolita, a także na portalu wydawnictwa www.dbajozdrowie.info. A specjalnie dla naszych czytelników, którym nie udało się zapoznać z wersją papierową, publikacja w wersji on-line.

http://dbajozdrowie.info/wp-content/uploads/2017/09/Zadba-o-serce_finalversion.pdf

O autorze

portal branży medycznej. Najlepsze szpitale, kliniki, oddziały i przychodnie medyczne. Sprawdzeni specjaliści. Chcesz do nas dołączyć? Zapraszamy: WSPÓŁPRACA

Komentuj