W trosce o każdego pacjenta

Opublikowano: 7 listopada 2018 - 17:45 Autor: Medyczne Grono

Już w czwartek 8 listopada w Dzienniku ukazuje się publikacja pt. „W trosce o każdego pacjenta”.

Zadaniem tego tytułu jest przede wszystkim edukacja skoncentrowana na jakości życia pacjenta. Projekt kładzie nacisk na rolę relacji lekarz – pacjent, szczególnie przy tych chorobach, które towarzyszą pacjentowi przez całe życie, a nie są doraźnie leczone. Jak rozmawiać, pytać i walczyć o dostępne leczenie, komunikować swoje potrzeby, a z drugiej strony jak dopasowywać leczenie do konkretnego pacjenta, a nie pacjenta pod leczenie. Wydawnictwo Medical Media Solutions ma nadzieję, że właśnie taki przekaz wybrzmi z tego tytułu.

TEMAT PUBLIKACJI – WALKA O LECZENIE SM
By walczyć o zdrowie córek, Marzena i Mariusz Miśkiewiczzdecydowali się na przeprowadzkę do Niemiec. Do tej pory na leczenie wyjechały już 42 rodziny z Polski. Warto wysłuchać ich historii i powody, dla których zdecydowali się na taki krok. Rodzice dzieci z rdzeniowym zanikiem mięśni (SMA) posiadają ogromną wiedzę na temat tej choroby. Ma ona wiele twarzy, jest nieprzewidywalna, a ryzyko niepełnosprawności ogromne. Dostęp do leczenia dla pacjentów z najcięższą postacią jest rozwiązaniem ratującym życie, dającym nadzieję całej rodzinie. Rodzice otrzymują narzędzie, dziękiktóremumogą powiedzieć, że zrobili dla swojego dziecka wszystko co się dało, a dzieci szansę na to, że w przyszłości nie usiądą na wózku i że będą samodzielne, będą pracować, spełniać swoje marzenia.

Do apelu o dostęp do leczenia SMA dla wszystkich pacjentów w Polsce włączyła się również prof. Anna Kostera-Pruszczyk.

Polecamy Wam ten niezwykle potrzebny materiał.

NIE MA PACJENTA, JEST CZŁOWIEK

Przy diagnozie choroby przewlekłej, jak i jej następstwom, towarzyszyć mogą silne negatywne emocje. W takiej sytuacji podtrzymanie, troska i pozytywne ustosunkowanie ze strony lekarza, specjalistów i bliskich, może korzystnie wpływać na nastrój i samoocenę chorego. Warto też działać z kilku stron, niosączarówno pomoc specjalistyczną jak i motywację, zapewniającopiekę i wsparcie w trudnych sytuacjach, co znacząco wpływa na stan naszego zdrowia i skuteczność terapii. Między innymi na pytanie, czy przewlekła musi oznaczać dla pacjenta wyrok odpowiada Joanna Chatizow- prezes Zarządu Stowarzyszenia Aktywnie Przeciwko Depresji.

W opiece nad zakażonymi ogromne znaczenie odgrywa właściwie rozumiany kontakt lekarza z pacjentem, który powinien być oparty na zaufaniu ze strony pacjenta i komunikowaniu przez niego swoich potrzeb oraz ewentualnych niekorzystnych sytuacji występujących podczas całego procesu leczenia. Jak wskazuje prof. Miłosz Parczewski, prezes Polskiego Towarzystwa Naukowego AIDS – Pozwala nam to na szybką reakcję. Prof. dr hab. n. med. Brygida Knysz z Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych, Chorób Wątroby i Nabytych Niedoborów Odpornościowych we Wrocławiu dodaje – Skuteczna stanowi ochronę przez rozprzestrzenianiem się HIVi zakażaniem kolejnych osób. W publikacji znajdziecie artykuł na temat jakości życia osób zakażonych.

KAŻDY PACJENT JEST WAŻNY

W artykule wprowadzającym ukazała się rozmowa z prof. dr hab. med. Jackiem Witkowskim, prezesem Polskiego Towarzystwa Immunologii Doświadczalnej i Klinicznej. Zapytaliśmy eksperta o wszystkie oblicza immunologii. Nawet nie zdajecie sobie sprawy z tego, jak bardzo ciekawa jest dziedzina, która łączy się szczególnie z neurologią, kardiologią. Znajdziecie tu też odpowiedź na pytanie, kiedy udać się na wizytę do immunologa.

Na stronach tytułu dedykowaliśmy też artykuł pacjentom zmagającym się z nowotworami krwi. Tym razem w publikacji znajdziecie temat diety po przeszczepieniach, jego roli, zasady odżywiania, wsparcie rodziny. Szukajcie tego przewodnika na łamach projektu.

Na koniec polecamy Wam jeszcze wywiad z dr n. med. Jarosławem Markiem na temat zaćmy i astygmatyzmu. Oraz rozmowę z dr n. med. Iwoną Kozak-Michałowską o wczesnej diagnozie RZS.

Publikacja dostępna jest też w wersji online: https://dbajozdrowie.info/wp-content/uploads/2018/11/Troska-o-pacjenta.pdf

O autorze

portal branży medycznej. Najlepsze szpitale, kliniki, oddziały i przychodnie medyczne. Sprawdzeni specjaliści. Chcesz do nas dołączyć? Zapraszamy: WSPÓŁPRACA

3 komentarze do tej pory.

Komentuj