W drodze do sprawności po udarze mózgu – podejmij fizjoterapię!

Opublikowano: 8 września 2015 - 10:25 Autor: Medyczne Grono

Dziś – 8 września – obchodzony jest Światowy Dzień Fizjoterapii. To wydarzenie, które oprócz tego, że łączy wszystkie osoby zawodowo związane z fizjoterapią, jest doskonałą okazją do propagowania wiedzy o tej dziedzinie oraz podkreślenia roli, jaką fizjoterapia odgrywa w poprawie sprawności osób po udarze mózgu.

rehabilitacja

Dłoń ludzka jest fascynująca. Każda jest inna. Patrząc na nią można zbudować psychologiczny portret człowieka. Jednak przede wszystkim dłoń stanowi podstawowe narzędzie do wykonywania czynności manualnych. Dzięki niej możemy chwycić kubek z napojem, umyć zęby, odebrać telefon. W wyniku spastyczności, która jest częstym następstwem udaru mózgu, dłoń traci swoją dotychczasową sprawność, a tryb życia ulega diametralnej zmianie. Codzienne czynności stają się trudne do wykonania bez pomocy najbliższych osób.

Istota fizjoterapii dla osób po przebytym udarze mózgu
Nad następstwami udaru mózgu można jednak skutecznie pracować, aspastyczność może podlegać terapii – dzięki odpowiednio dobranym ćwiczeniom i leczeniu jakość życia osoby po udarze może ulec poprawie. Jednak, aby to osiągnąć niezbędna jest fizjoterapia.

Program fizjoterapii jest zalecany jako podstawowe skutków udaru mózgu. Jest to wprawdzie proces długotrwały, jednak jego natychmiastowe podjęcie pozwala na osiągnięcie znacznej poprawy w zakresie utraconych funkcji oraz powrót do, przynajmniej częściowej, samodzielności. Fizjoterapia pomaga w przywróceniu siły mięśniowej, gibkości, zakresu ruchów, wytrzymałości, szybkości, koordynacji.

Fizjoterapia jest kluczową procedurą medyczną w procesie wielu grup pacjentów. U większości osób po udarze mózgu jest to działanie najważniejsze po opuszczeniu oddziału udarowego. Celem fizjoterapii jest przywrócenie osób chorych do dawniej pełnionych przez nich ról społecznych – zaznacza dr hab. Maciek Krawczyk, Członek Zarządu Stowarzyszenia Fizjoterapia Polska.

O roli fizjoterapii z perspektywy pacjenta: Moim zdaniem fizjoterapia po udarze mózgu jest jedną z podstawowych dróg do odzyskania sprawności. Dzięki niej mogę chwytać przedmioty, pisać te słowa, chodzić. Kiedy ćwiczę pod okiem mojej fizjoterapeutki, postępy są większe i jestem zmotywowana do lepszej pracy.

Przykłady ćwiczeń dla osób ze spastycznością poudarową

Doskonałym uzupełnieniem zajęć z fizjoterapeutą są proste ćwiczenia, które można wykonywać samodzielnie w domu. Poniżej znajdują się przykłady trzech takich ćwiczeń, które mogą obniżyć napięcie w obrębie dłoni.

cwiczenie-11.Przy stole należy utrzymywać dłoń i przedramię w jednej pozycji.To ćwiczenie uczy kontrolować napięcie mięśniowe w obrębie dłoni i palców. Dłoń i palce nie muszą być w stu procentach wyprostowane.

 

 

cwiczenie-22. Siedząc na łóżku, należy utrzymywać niedowładną kończynę wyprostowaną w stawie łokciowym z wyprostowanymi palcami.

 

 

 

cwiczenie-33. Na blacie kuchennym lub stole należy ułożyć dłoń z wyprostowanymi palcami i spróbować powoli odwracać się tułowiem tak, aby dłoń nie odrywała się od stołu, a palce się nie uginały. Początkowo wystarczy, że obrót wykona się o kilka stopni.

O autorze

portal branży medycznej. Najlepsze szpitale, kliniki, oddziały i przychodnie medyczne. Sprawdzeni specjaliści. Chcesz do nas dołączyć? Zapraszamy: WSPÓŁPRACA

3 komentarze do tej pory.

  1. Piotr 16 grudnia 2015 o 12:20 - Odpowiedz

    Jest bardzo mało dobrych ośrodków rehabilitacyjnych. Jeśli już są to za pobyt trzeba sporo płacić. To jest bardzo poważny kłopot służby zdrowia, bo pamiętać należy, że rehabilitacja jest elementem leczenia. A często o tym zapominamy.

Komentuj