Pomorskie na 4. miejscu w kraju po względem nakładów na leczenie specjalistyczne

Opublikowano: 22 lipca 2019 - 14:20 Autor: Medyczne Grono

Wszystkie decyzje i działania podejmowane w ciągu minionych czterech lat przez Pomorski Oddział Wojewódzki uplasowały województwo w krajowej czołówce pod względem wykonywania świadczeń wysokospecjalistycznych w Polsce.

Biorąc pod uwagę środki finansowe przeznaczone na te świadczenia Pomorskie plasuje się na 4 pozycji w kraju i ustępuje jedynie województwom mazowieckiemu, śląskiemu oraz małopolskiemu. To z kolei przekłada się na sukcesywne zwiększanie dostępności do świadczeń specjalistycznych dla pacjentów nie tylko z województwa pomorskiego, ale również z innych regionów Polski.

W ramach umów zawartych z oddziałem wojewódzkim NFZ w województwie pomorskim realizowane są wysokospecjalistyczne świadczenia z zakresów: operacje wad serca i aorty piersiowej u pacjentów w każdym wieku, kardiologiczne zabiegi interwencyjne u dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia, operacje wad wrodzonych serca i naczyń u dzieci poniżej 1 roku życia, wszczepiania zastawek serca, przeszczepiania wątroby, przeszczepiania i wspomagania serca, przeszczepiania płuca, przeszczepiania serca i płuca oraz przeszczepiania komórek wysp trzustkowych. Na te świadczenia Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ otrzymał w 2019 roku z dotacji budżetu państwa około 39,5 mln zł.

Pierwsze umowy na tego typu świadczenia wysokospecjalistyczne Pomorski Oddział NFZ zawarł już w roku 2015. Wówczas na Pomorzu wykonano raz pierwszy operacje wad serca i aorty piersiowej u pacjentów w każdym wieku,kardiologiczne zabiegi interwencyjne u dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia, operacje wad wrodzonych serca i naczyń u dzieci poniżej 1 roku życia oraz wykonywano świadczenia obejmujące wszczepianie zastawek serca, a także przeszczepienie i wspomaganie serca. Dotacja z budżetu państwa przed czterema laty wyniosła29,6 mln zł i była o 33 procent mniejsza niż aktualnie.

Przez ostatnie lata liczba wykonywanych, wspomnianych wcześniej, świadczeń wysokospecjalistycznych znacząco wzrosła, podobnie jak zwiększyła się możliwość wykonywania nowych procedur.Z inicjatywy pomorskiego NFZ pozyskano dodatkowe środki finansowe umożliwiające zakontraktowanie nowych, dotychczas nie realizowanych w województwie pomorskim świadczeń wysokospecjalistycznych. I tak w roku 2018 Oddział NFZ zawarł nowe umowy obejmujące między innymi przeszczepy wątroby, przeszczepy płuc, przeszczepy serca i płuca oraz przeszczepy komórek wysp trzustkowych.

W 2019 roku na operacje wad serca i aorty piersiowej przeznaczył o 4 procent więcej środków w stosunku do roku 2015. Wzrosły również w bieżącym roku na operacje wad wrodzonych serca i naczyń u dzieci poniżej 1 roku życia oraz operacje przeszczepienia i wspomagania serca,odpowiednio o 16 i 25 procent w stosunku do roku 2015. Jednak największy wzrost nakładów finansowych nastąpił w odniesieniu do wszczepiania zastawek serca. Pomorski NFZ przeznaczył w roku 2019 na ten cel około6,4 mln zł, co dało wzrost nakładów finansowych o 32 procent w odniesieniu do roku 2015. Sukcesywne zwiększanie przez pomorski NFZ wartości umów pozwoliło na znacząco większej liczby pacjentów z patologiami zastawek serca. W 2019 roku pomorski NFZ przeznaczył też więcej pieniędzy na przeszczepy.

NFZ

O autorze

portal branży medycznej. Najlepsze szpitale, kliniki, oddziały i przychodnie medyczne. Sprawdzeni specjaliści. Chcesz do nas dołączyć? Zapraszamy: WSPÓŁPRACA

Komentuj