„Podziwiali wizytówki Żuław”

Opublikowano: 22 czerwca 2015 - 07:12 Autor: Medyczne Grono

Za nimi kolejna z cyklu „Zwiedzamy Żuławy”. Stowarzyszenie „Kochamy Żuławy” tym razem zaprosiło swoich sympatyków na wycieczkę rowerową, której tematem przewodnim były wizytówki Żuław, czyli obiekty charakterystyczne dla regionu. Przewodnikiem wycieczki był Edmund Łabieniec z klubu PTTK Szuwarek. Trasa wycieczki rozpoczęła się w Nowym Dworze Gdańskim i uwzględniała takie miejscowości, jak: Orłowo, Lubieszewo i Tuja.

Zulawy-1

Uczestnicy mieli okazję obejrzeć z bliska domy podcieniowe, porozmawiać z ich właścicielami i mieszkańcami, zajrzeć do kościelnych wnętrz i wdrapać się na ich wieże, obejrzeć cmentarz mennonicki czy też podziwiać spokojne meandry Tugi. Największą atrakcją na trasie wycieczki było spotkanie z Arturem Wasielewskim, właścicielem remontowanego domu podcieniowego w Orłowie. Pan Artur przybliżył uczestnikom tematykę domów podcieniowych oraz odpowiedział na liczne pytania. Drugą atrakcją, na którą czekali uczestnicy, była wizyta w kościele we wsi Tuja, gdzie rowerzystów ugościła pani Ewa Kropidłowska. Turyści obejrzeli wnętrze świątyni (w tym także wieżę) oraz posilili się ciastem przygotowanym przez mieszkanki wsi. Na zakończenie wycieczki możliwe było, dzięki odbywającym się w tym czasie „Dniom Otwartym Żuławskich Zabytków”, zwiedzanie interesujących wnętrz ŻOKu, po których oprowadzał Piotr Opitz.

Pomimo zapowiadanego deszczu, na zbiórce pod ŻOKiem pojawiło się czternaścioro uczestników, którzy przybyli głównie z Gdańska oraz z Elbląga. W wycieczce brali udział nie tylko turyści regularnie zwiedzający Żuławy, ale także osoby, które region delty Wisły zwiedzały po raz pierwszy.

Stowarzyszenie „Kochamy Żuławy” zaprasza na kolejną wycieczkę z cyklu „Zwiedzamy Żuławy”. Już 18.07.2015 r. odbędzie się z przewodnikiem po Nowej Kościelnicy. Więcej informacji wkrótce na stronie www.kochamyzulawy.pl

Organizatorzy wycieczki „Wizytówki Żuław”: Stowarzyszenie „Kochamy Żuławy”, Klub PTTK „Szuwarek” Nowy Dwór Gdański, Żuławski Ośrodek Kultury, Koło Turystyczne „Jambas” w Marzęcinie.

W pierwszej wersji trasy wycieczki miała przebiegać również przez Stawiec i Jeziernik (gdzie miało odbyć się ognisko i poczęstunek przygotowany przez mieszkańców wsi), jednakże ze względu na wcześniejsze opady atmosferyczne oraz prognozowane załamanie pogodowe, organizatorzy podjęli decyzję o skróceniu dystansu.

oprac. Marta Antonina Łobocka
Prezes Stowarzyszenia „Kochamy Żuławy”

O autorze

portal branży medycznej. Najlepsze szpitale, kliniki, oddziały i przychodnie medyczne. Sprawdzeni specjaliści. Chcesz do nas dołączyć? Zapraszamy: WSPÓŁPRACA

Komentuj