OnkoRejs Granicami Polski. Czwarty marsz dla osób chorych na raka

Opublikowano: 24 czerwca 2019 - 08:16 Autor: Medyczne Grono

W sumie 14 tras po prawie 100 km każda, w tym dwie specjalne zachęcające do diagnostyki raka szyjki macicy i jelita grubego – tak zapowiada się tegoroczna edycja OnkoRejsu Granicami Polski. Marsz rozpoczął się 23 czerwca 2019 r. i trwać będzie 7 dni. Maszerować może każdy – chory, wyleczony lub osoba wspierająca.

Prawie 200 osób chorych onkologicznie i tych, które je wspierają przejdzie w sumie 1,5 tys. km w ogólnopolskim marszu Granicami Polski. Będzie 14 tras, w tym dwie specjalne zachęcające do profilaktyki raka szyjki macicy i jelita grubego. Na każdej maszerować będzie od 5 do 10 osób. Uczestnikami opiekować się będą koordynatorzy, którzy są też osobami onkologicznymi lub ich bliskimi.  – Maszerujemy wzdłuż granicy Polski, bo w ten sposób chcemy uzmysłowić wszystkim chorym, że to nie wyrok. Można wyjść na prostą i żyć dalej – mówi Magdalena Lesiewicz, prezes Zarządu Fundacji OnkoRejs – Wybieram Życie.

Jedna z najdłuższych tras marszu liczy 115 km. To trasa z Polic przez Szczecin, Goleniów i Wolin do Świnoujścia. 109 km ma trasa z Bielic przez Śnieżnik, Bystrzyce Kłodzką, Polanicę Zdrój do Kudowy Zdrój. Po dwa marsze wyruszą m.in. z Jastrzębiej Góry, Białowieży i Ustrzyk Górnych. – Projekt jest wyjątkowy, ponieważ na każdym etapie jego realizacji włączone są osoby po lub w trakcie przejść onkologicznych lub ich bliscy. Marsz to czas cudownych relacji, wspaniałych ludzi, niesamowita energia, która daje kopa na kolejne miesiące. Pomimo potu, zmęczenia, czasem nawet płaczu z wyczerpania, warto wziąć w nim udział, bo dzięki naszym marszom udaje się uratować niejedno życie – zachęca Lesiewicz. Organizatorzy marszu uzmysławiają, że może dotknąć każdego człowieka niezależnie od wieku, płci czy statusu społecznego. Ale z rakiem można i trzeba żyć pięknie i aktywnie. Projekt zdejmuje też stygmaty, jakimi obciążona jest choroba onkologiczna. Pokazuje, że raka można wyleczyć. Mimo choroby można żyć normalnie, pracować, podróżować czy działać na rzecz innych.

Bardzo ważnym przesłaniem marszu jest też zachęcanie ludzi do badań profilaktycznych. Dlatego po drodze uczestnicy marszu będą spotykać z mieszkańcami odwiedzanych miejscowości i przypominać o tym, jak ważna jest antynowotworowa. Mowa będzie tym razem o badaniach wykrywających raka szyjki macicy i jelita grubego.

– Podczas spotkań edukacyjnych specjaliści będą zachęcać do skorzystania z bezpłatnej cytologii i kolonoskopii. Chodzi o to, aby nakłonić do badań, jak najwięcej osób i dać nadzieję tym, którzy usłyszeli już diagnozę – podkreśla Lesiewicz. Ponadto, uczestniczki marszu opowiedzą o własnych doświadczeniach związanych z chorobą onkologiczną oraz o swojej walce o zdrowie i życie. A uczestnicy spotkań będą mogli skorzystać z bezpłatnych konsultacji onkologicznych. Przypomnijmy, co mówią lekarze: „wcześnie wykryty nowotwór, jest prawie w 100 proc. wyleczalny”.

Trasy marszu:

 • Kołobrzeg – Międzyzdroje – Świnoujście – 108 km
 • Jastrzębia Góra – Łeba – Ustka – 108 km
 • Jastrzębia Góra – Hel – Władysławowo – Puck – Rewa – 106 km
 • Krynica Morska – Kąty Rybackie – Gdańsk – Sopot – Gdynia – Rewa – 102 km
 • Krynica Morska – Braniewo – 91 km
 • Białowieża – Bobrowniki – Sokółka – 100 km
 • Białowieża – Czeremcha – Niemirów – Janów Podlaski – 104 km
 • Ustrzyki Górne – Ustrzyki Dolne – Arłamów – Przemyśl – 102 km
 • Ustrzyki Górne – Barwinek – 107 km
 • Zawoja – Lipnica Wlk. – Chyżne – Chochołów – Zakopane – Jurgów – 93 km
 • Bielice – Śnieżnik – Bystrzyca Kłodzka – Polanica Zdrój –Kudowa Zdrój – 109 km
 • Police – Szczecin – Goleniów – Wolin – Świnoujście – 115 km
 • specjalna trasa białymi plamami diagnostyki raka jelita w województwie pomorskim – 150 km
 • specjalna trasa białymi plamami diagnostyki raka szyjki macicy w województwie pomorskim – 150 km

źródło: UMWP

O autorze

portal branży medycznej. Najlepsze szpitale, kliniki, oddziały i przychodnie medyczne. Sprawdzeni specjaliści. Chcesz do nas dołączyć? Zapraszamy: WSPÓŁPRACA

Komentuj