Bezpłatne porady laktacyjne i psychologiczne w gdańskim szpitalu

Opublikowano: 8 maja 2017 - 18:39 Autor: Medyczne Grono

W Szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku od maja kobiety w ciąży i mamy niemowląt będą mogły skorzystać z bezpłatnych porad laktacyjnych. Uzyskają też pomoc psychologiczną. Będą mogły uczestniczyć w spotkaniach grup wsparcia matek karmiących. Projekt „” będzie realizowany od maja do grudnia 2017 r.

Macierzyństwo krok kroku – kto skorzysta?
Z bezpłatnych porad będą mogły skorzystać gdańszczanki, kobiety w ciąży oraz matki niemowląt. Projekt skierowany jest do pań, które przeżywają trudności emocjonalne w czasie ciąży, zmagają się z obniżonym nastrojem w pierwszych tygodniach i miesiącach po porodzie albo mają problemy z karmieniem piersią. Mogą w nim brać udział też kobiety, które są w grupie ryzyka wystąpienia depresji poporodowej.

Podczas zajęć w szkołach rodzenia będą prowadzone przesiewowe depresji wśród ciężarnych gdańszczanek. Kobiety z objawami depresji będą objęte specjalistyczną opieką medyczną. Te, które należą do grupy ryzyka będą mogły skorzystać z programu wsparcia psychoterapeutycznego. Dodatkowo personel medyczny, który opiekuje się mamami będzie mógł uczestniczyć w szkoleniach dotyczących poradnictwa laktacyjnego i zdrowia psychicznego w okresie okołoporodowym.

Projekt będzie realizowany we współpracy z Instytutem Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego. Zostaną przeprowadzone badania, które ocenią jego skuteczność.

Położne i pielęgniarki na pomoc młodym mamom
W projekcie wezmą udział szkoły rodzenia, i , a także przedstawiciele różnych środowisk wpierających kobiety w okresie okołoporodowym.

Przyszłe mamy otrzymają pomoc laktacyjną. Porada trwa godzinę. Obejmuje zebranie szczegółowego wywiadu, badanie mamy i dziecka, obserwację karmienia piersią. Osoby towarzyszące – tata dziecka, babcia lub inna osoba wspierająca młoda mamę – są mile widziane. Pięć położnych i dwie pielęgniarki udzielą im niezbędnych wskazówek dotyczących naturalnego karmienia piersią.

Prawie każda kobieta, która pierwszy raz zostaje mamą, nie potrafi prawidłowo przystawiać dziecka do piersi. Nie wie, czy jej niemowlę otrzymało wystarczającą ilość pokarmu. Nie potrafi rozróżnić czy płacz córki lub syna wynika z głodu czy kolki. W późniejszym okresie rozwoju dziecka nie wie jak rozszerzać dietę malucha. Kobiety też często skarżą się na obolałe brodawki. Po konsultacji mamy będą miały niezbędną wiedzę dotyczącą prawidłowego karmienia.

Poradnia laktacyjna w szpitalu na Zaspie będzie czynna od poniedziałku do piątku, w godz. 15.00-19.00. Możliwe będą też konsultacje w soboty.

psychologiczna
Wiele kobiet w trakcie ciąży i w pierwszych miesiącach po porodzie przeżywa dużo rozterek w związku z zachodzącymi w ich życiu zmianami. Niektóre odczuwają przygnębienie, nie czerpią radości z kontaktu z dzieckiem, a perspektywa opieki nad noworodkiem budzi lęk. Część kobiet traci ochotę na aktywności, które zwykle sprawiały im przyjemność. Niechętnie spotykają się z innymi osobami, porzucają swoje hobby. Niektóre mają problemy ze spaniem czy z jedzeniem. W ramach projektu przewidziano wsparcie psychoterapeutyczne zarówno dla osób, które obserwują podobne , jak i dla kobiet, które w przeszłości miały zaburzenia depresyjne, lękowe, itp. Z pomocy psychologa będzie można skorzystać po uprzedniej rejestracji.

Działalność poradni nie jest finansowana z Narodowego Funduszu Zdrowia. Środki na jej funkcjonowanie – prawie 120 tys. zł – w ramach konkursu, przekaże Urząd Miejski w Gdańsku.

O autorze

portal branży medycznej. Najlepsze szpitale, kliniki, oddziały i przychodnie medyczne. Sprawdzeni specjaliści. Chcesz do nas dołączyć? Zapraszamy: WSPÓŁPRACA

Komentuj