Nowatorskie leczenie jaskry w gdańskim Szpitalu św. Wojciecha

Opublikowano: 23 marca 2017 - 14:00 Autor: Medyczne Grono

Dwoje pacjentów ze Szpitala św. Wojciecha w Gdańsku przeszło operację jaskry wykonaną nowatorską i małoinwazyjną metodą wszczepienia implantu żelowego XEN. Zabieg został przeprowadzony w ramach szkolenia dla lekarzy z Oddziału Okulistycznego placówki na gdańskiej Zaspie.

Podanie implantu żelowego XEN jest innowacyjną metodą w chirurgii jaskry, zaliczaną do kategorii MIGS, czyli minimally invasive glaucoma burgery. Wszczepiony implant ułatwia odpływ cieczy wodnistej z oka i zapewnia odpowiednie ciśnienie wewnątrz gałki ocznej.

Czym jest ?

Jaskra jest jedną z najczęstszych przyczyn utraty wzroku na świecie. To postępujące i nieodwracalne uszkodzenie nerwu wzrokowego i komórek zwojowych siatkówki, prowadzące do pogorszenia lub utraty wzroku. Główną tego przyczyną jest wzrost ciśnienia wewnątrz gałki ocznej. Chorobę można leczyć farmakologicznie i operacyjnie. Światowa Organizacja Zdrowia uznała jaskrę za chorobę społeczną.

Szpital św. Wojciecha forpocztą światowych metod leczenia

– Na świecie to nowa technika operacyjna, pierwszy taki zabieg w USA został przeprowadzony 9 lutego tego roku – mówi dr , ordynator Oddziału Okulistycznego w Szpitalu św. Wojciecha. – W Europie już kilka takich operacji było, w Polsce jesteśmy prekursorami metody podania chorym na jaskrę implantu żelowego XEN. Jej wielką zaletą jest mała inwazyjność, pacjent po zabiegu nie wymaga hospitalizacji, zwolnień lekarskich, właściwie od razu wraca do normalnego życia, co też jest dla niego korzystne.  Jednak nie wszystkim cierpiącym na jaskrę można pomóc w ten sposób.

– Tylko chorzy z jaskrą z otwartym kątem przesączania kwalifikują się do wszczepienia implantu żelowego XEN – dodaje dr Kokot. – Właśnie dwoje takich pacjentów dziś zoperowaliśmy. Cieszymy się, że jako nowoczesna placówka mogliśmy im zaoferować najlepsze na świecie metody leczenia.

Bezpośrednio przed zabiegami dwoje lekarzy z Oddziału Okulistycznego gdańskiej placówki przeszli specjalistyczne szkolenie przeprowadzone przez specjalistów z Wielkiej Brytanii i Polski.

Zabiegi wszczepiania implantu żelowego XEN w szpitalu należącym do spółki Podmiot Leczniczy są dla pacjentów bezpłatne, wykonywane w ramach umowy z .

źródło: UMWP

O autorze
Medyczne Grono

portal branży medycznej. Najlepsze szpitale, kliniki, oddziały i przychodnie medyczne. Sprawdzeni specjaliści. Chcesz do nas dołączyć? Zapraszamy: WSPÓŁPRACA

Komentuj