Większość pacjentów pozwoliłaby zoperować się robotom

Opublikowano: 9 czerwca 2017 - 10:21 Autor: Medyczne Grono

Trzech na czterech statystycznych mieszkańców Niemiec nie ma nic przeciwko, by operował ich robot, a nie chirurg. To jeden z wniosków reprezentatywnego badania przeprowadzonego przez firmę doradczą Porsche Consulting. 41% respondentów odpowiedziało „tak”, ale z uwzględnieniem warunku, że ryzyko błędu wynikającego z działania robota będzie niższe niż w przypadku lekarza. Na stosowanie robotów medycznych nie zgadza się 23% Niemców.

Podobną otwartość Niemcy wykazują dla pomysłu, by używać robotów do opieki nad osobami starszymi. Wyciąganie pacjentów z łóżka, wydawanie lekarstw, dostarczanie pożywienia – typowe zadania opiekunów już wkrótce będą mogły być wykonywane przez komputerowo sterowane roboty. 56% respondentów zgadza się, by świadczeniem opieki zajmowały się maszyny. W ramach badania zapytało o powody tej decyzji. Roboty w roli opiekunów z powodu niedoboru wykwalifikowanego personelu zaakceptowałoby 37% ankietowanych, a kolejne 36% zgodziłoby się korzystać z pomocy robota, jeśli ten pozwoliłby im zostać w domu zamiast przeprowadzki do zakładu opieki. 29% przyjmuje możliwość oddania się pod opiekę robota z uwagi na jego całodobową dostępność, a 21% dostrzega w tym potencjalne oszczędności w porównaniu z zatrudnieniem tradycyjnego personelu. Na pomysł wykorzystania maszyn do opieki nad potrzebującymi nie zgadza się 44% badanych.

Cyfrowa medyczna wymaga dostępu do wszelkich niezbędnych danych – i, jak wynika z badania, rzadko stanowi to jakikolwiek problem dla pacjentów. 71% respondentów z Niemiec natychmiast zgodziłoby się, by ich kompletna była zapisana np. na karcie czipowej ubezpieczenia zdrowotnego. Ci sami ankietowani nie mają nic przeciwko, by udostępniać ich dane innym lekarzom lub firmie ubezpieczeniowej. Dwie trzecie z tej grupy wymaga jednak zachowania poufności przekazywanych informacji.

„W ciągu 3-5 lat cyfryzacja dotrze do punktu, w którym roboty mogły przejąć wiele zadań związanych z leczeniem i opieką” – mówi dr Roman Hipp, partner ds. sektora opieki zdrowotnej w firmie Porsche Consulting. Jak zaznacza, „zaawansowany postęp technologiczny w medycynie od dawna pomaga leczyć i opiekować się ludźmi”, i dodaje, że poziom akceptacji pacjentów dla automatyzacji już dziś jest zdumiewająco wysoki. Teraz szpitale i zakłady opieki muszą stworzyć warunki organizacyjne dla postępującej cyfryzacji. Jak zauważa Hipp, „jeśli lekarzy i pielęgniarki uda się wyręczyć w wykonywaniu rutynowych czynności, pozwoliłoby to zmniejszyć niedobory (personelu) i ograniczyć liczbę kryzysowych sytuacji w sektorze opieki zdrowotnej”.

Szczegóły badania dostępne są w internecie pod adresem: www.porsche-consulting.com. Firma zleciła jego przeprowadzenie instytutowi badawczemu Forsa. Reprezentatywne badanie, przeprowadzone wśród mieszkańców Niemiec, objęło 1000 respondentów i odbyło się w dniach 24-27 kwietnia (metoda doboru losowego systematycznego).

O autorze

portal branży medycznej. Najlepsze szpitale, kliniki, oddziały i przychodnie medyczne. Sprawdzeni specjaliści. Chcesz do nas dołączyć? Zapraszamy: WSPÓŁPRACA

Komentuj