W Krakowie obraduje II Kongres Polskiego Towarzystwa Uroginekologicznego

Opublikowano: 1 kwietnia 2016 - 17:05 Autor: Medyczne Grono

1 kwietnia rozpoczął się II Kongres Polskiego Towarzystwa Uroginekologicznego. Wybitni eksperci zarówno z Polski, jak i z zagranicy przyjechali do Krakowa, by przedstawić najnowsze osiągnięcia w diagnozowaniu, leczeniu i rehabilitacji schorzeń uroginekologicznych.

urologia

– Nietrzymanie moczu można dzisiaj skutecznie wyleczyć – powiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowej dr n. med. Paweł Szymanowski, Ordynator Oddziału Ginekologicznego Szpitala Św. Rafała w Krakowie.

Uroginekologia to dynamicznie rozwijająca się w Polsce dziedzina medycyny. Zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem niezwykle częstej (według badań dotyczącej około 30% kobiet) dolegliwości: nietrzymania moczu lub obniżenia narządów miednicy mniejszej.

W ciągu ostatniego dziesięciolecia nastąpił ogromny postęp w zrozumieniu przyczyn tych chorób. Dzięki temu możliwe stało się opracowanie nowych metod leczenia.

– Usuwanie macicy w przypadkach wypadania tego narządu to już przeszłość. Znamy lepsze i skuteczniejsze metody naprawy obniżenia narządów miednicy mniejszej: mało inwazyjne, oszczędzające macicę, zachowujące integralność kobiecego ciała – powiedział prof. Marcin Jóźwik, Prezes Polskiego Towarzystwa Uroginekologicznego.

Rozpoczynający się dzisiaj kongresbędzie przebiegał pod hasłem współpracy specjalistów z różnych dziedzin, takich jak: chirurgia, ginekologia, urologia, i fizjoterapia. Wśród prelegentów nie zabraknie gości z Niemiec, Austrii, Szwajcarii, Czech oraz Kanady. Jednym z nich będzie Eckchard Perti – lekarz, który jako pierwszy zauważył, że skuteczne leczenie chorób uroginekologicznych jest możliwe za pomocą połączenia urologiii ginekologii.

Nietrzymanie moczu oraz obniżenie narządów miednicy mniejszej to dla chorych niezwykle uciążliwy problem, w znacznym stopniu utrudniający normalne, codzienne życie – także przez odczuwany ogromny dyskomfort psychiczny. Dotknięte nim pacjentki mają osłabioną pewność siebie, a często nawet wpadają w depresję. Większość z nich odczuwa również wyraźne pogorszenie życia seksualnego. Na szczęście współczesna opracowała rozwiązania pozwalające trwale radzić sobie z tymi wstydliwymi schorzeniami.

Polskie Towarzystwo Uroginekologiczne stara się propagować w Polsce wiedzę dostępną w innych krajach, jak również polskie, autorskie rozwiązania. Polscy lekarze wprowadzili między innymi algorytmy postępowania uroginekologicznego. Nadrzędnym celem Towarzystwa pozostaje edukacja pacjentów o najnowszych terapiach.

– Warto rozszerzyć działalność profilaktyczną o fizjoterapeutów, położnych i pielęgniarki. Nadszedł bowiem już czas, w którym to, co jest normą na Zachodzie, powinno zostać zaimplementowane w naszym kraju. Profilaktyka dotyczy szczególnie rehabilitacji poporodowej i pooperacyjnej. Nasi specjaliści zgodnie twierdzą, że wraz z rozwojem medycyny, gubienie moczu przestaje być problemem – mówi dr n. med. Paweł Szymanowski. –Nie ma powodu, dla którego co trzecia kobieta musi cierpieć, gdy dostępne są tak skuteczne metody leczenia.

Nowe metody leczenia otworzyły przed chirurgami wiele niedostępnych dotąd możliwości. Przestarzałe sposoby operowania nie były dopasowane do konkretnych schorzeń i nie dawały długofalowych wyników. Częstym zjawiskiem były natomiast nawroty choroby oraz tworzenie się nowych dolegliwości. Zaprojektowanie operacji dedykowanych do leczenia poszczególnych uszkodzeń pozwoliło na odejście od standardowej procedury, jaką było usuwanie macicy naruszające integralność kobiecego ciała.

O autorze

portal branży medycznej. Najlepsze szpitale, kliniki, oddziały i przychodnie medyczne. Sprawdzeni specjaliści. Chcesz do nas dołączyć? Zapraszamy: WSPÓŁPRACA

Komentuj