Szybkie wykrywanie nowotworu układu moczowego dzięki naukowcom z Gdańska

Opublikowano: 26 marca 2019 - 16:40 Autor: Medyczne Grono

Naukowcy z Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego, prof. oraz dr , opracowali szybki i bezinwazyjny test diagnostyczny do wykrywania choroby nowotworowej nabłonka układu moczowego, nazywanej potocznie rakiem układu moczowego.

Proponowana metoda jest alternatywą dla obecnie stosowanych – zakłada jedynie pobranie próbki moczu, a dotychczasowe badania na grupie 800 osób przyniosły ok. 90 procent skuteczności. Obecnie trwają rozmowy nad wdrożeniem testu. Wynalazek został opatentowany na terenie Unii Europejskiej i na świecie. Badania są prowadzone przy wsparciu finansowym Centrum Transferu Technologii UG w ramach projektu Inkubator Innowacyjności+

Największymi zaletami testu są bezinwazyjność podczas badania, skuteczność diagnostyczna markeru na poziomie ok. 90 proc., krótki czas oczekiwania na wynik (krócej niż 60 minut), wysoka skuteczność nawet w przypadku początkowej fazy choroby oraz możliwość wykonania testu przy wykorzystaniu niewielkiej ilości próbki moczu (ok. 1 ml). Diagnostyka jest łatwa do przeprowadzenia. Opracowany przez zespół naukowców z Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego zestaw diagnostyczny składa się z dwóch składników, które pod wpływem czynników wydzielanych przez komórki nowotworowe obecne w pęcherzu moczowym, ulegają rozpadowi umożliwiając ich wykrycie.

Skuteczność metody wykrywania raka nabłonka pęcherza moczowego potwierdzona została podczas badań na grupie około800 osób.

– Proponowana metoda jest alternatywą dla obecnie stosowanych w praktyce – bioanalitycznej metody identyfikacji komórek nowotworowych w próbce moczu, obrazowania przy użyciu metod ultrasonograficznych (USG) jak i wziernikowania. Dodatkowym atutem metody jest to, że jest ona bezinwazyjna dla pacjenta – aby wykryć chorobę – pobierana jest jedynie próbka moczu – mówi prof. Adam Lesner

Wynalazek naukowców z UG został zgłoszony do ochrony na terenie Unii Europejskiej i na świecie. Obecnie trwają rozmowy z partnerami biznesowymi nad wdrożeniem testu.

Wynalazek został zgłoszony do szóstej edycji konkursu „Eureka! DGP – odkrywamy polskie wynalazki” i otrzymał nominację do kolejnego etapu konkursu (informacje: http://eureka.dziennik.pl/)

Chorych na raka pęcherza w Polsce jest z roku na rok coraz więcej. Choroba nie daje na początku żadnych objawów. Co roku na ten typ nowotworu umiera w Polsce 4 tysiące ludzi.

źródło: UG

O autorze
Medyczne Grono

portal branży medycznej. Najlepsze szpitale, kliniki, oddziały i przychodnie medyczne. Sprawdzeni specjaliści. Chcesz do nas dołączyć? Zapraszamy: WSPÓŁPRACA

Komentuj