Pomorski NFZ płaci za świadczenia ponadumowne

Opublikowano: 13 grudnia 2017 - 08:28 Autor: Medyczne Grono

30 czerwca 2017 roku wygasły wcześniej obowiązujące umowy zawarte przez podmioty lecznicze z Pomorskim Oddziałem Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczące świadczeń pielęgnacyjno-opiekuńczych (SPO) oraz opieki paliatywnej i hospicyjnej (OPH).

Z końcem sierpnia przestały obowiązywać umowy z zakresu stomatologii (STM), a 30 września wygasły umowy obejmujące finansowanie rehabilitacji leczniczej (REH). W związku z tymi zmianami i sygnalizowanymi wcześniej przez świadczeniodawców, którym zakończyły się umowy z Funduszem, przekroczeniami wartości zawartych kontraktów, Pomorski Oddział Wojewódzki podjął działania mające na celu sfinansowanie, w ramach możliwości finansowych Oddziału, tzw. nadwykonań.

W zakresie świadczeń pielęgnacyjno-opiekuńczych oraz w opiece paliatywnej i hospicyjnej Oddział sfinansował już wszystkie świadczenia wykonane przez podmioty lecznicze ponad wartości umów do końca pierwszego półrocza tego roku, a więc do czasu wygaśnięcia umów.

W pełnym zakresie zostały sfinansowane świadczenia stomatologiczne udzielone dzieciom oraz specjalistyczne usługi stomatologiczne z zakresu chirurgii stomatologicznej, periodontologii, protetyki i ortodoncji.

Pomorski Oddział Wojewódzki prowadzi ponadto zaawansowane działania mające na celu rozliczenia świadczeń ponadumownych z zakresu rehabilitacji leczniczej – zarówno tych wykonywanych w trybie stacjonarnym, jak i ambulatoryjnym. Podobne działania podjęto w odniesieniu do umów z zakresu hemodializoterapii, dializy otrzewnowej oraz profilaktycznych programów zdrowotnych, które wygasły w połowie 2017 roku. Ostateczne rozliczenie wszystkich świadczeń w tych zakresach powinno nastąpić do końca roku.

informuje również, że przeprowadził w II kwartale roku postępowania konkursowe dotyczące SPO i OPH. Umowy z nowymi podmiotami zaczęły obowiązywać w tych zakresach od 1 lipca 2017 roku. Postępowania konkursowe dotyczące stomatologii zakończyły się w III kwartale 2017 roku, a nowe umowy obowiązują od 1 września. Ponadto już tym terminie przeprowadzono 5 konkursów uzupełniających z datą obowiązywania umów od 1 grudnia tego roku. Od 1 października ważne są natomiast nowe umowy dotyczące rehabilitacji stacjonarnej i ambulatoryjnej. Podpisano je w wyniku konkursów przeprowadzonych w III kwartale. I tu zaistniała jednak konieczność przeprowadzenia 16 konkursów uzupełniających, których wyniki obowiązują od początku grudnia tego roku.


Rzecznik prasowy POW w Gdańsku

O autorze

portal branży medycznej. Najlepsze szpitale, kliniki, oddziały i przychodnie medyczne. Sprawdzeni specjaliści. Chcesz do nas dołączyć? Zapraszamy: WSPÓŁPRACA

1 Komentarz do tej pory.

  1. ala 16 grudnia 2017 o 14:10 - Odpowiedz

    NFZ do likwidacji! natychmiast

Komentuj