Hipercholesterolemia. Zbadaj się, nim będzie za późno

Opublikowano: 18 września 2018 - 15:24 Autor: Medyczne Grono

rodzinna to jedna z najczęstszych chorób dziedzicznych. Chorują na nią całe rodziny, najczęściej przez wiele pokoleń. Charakterystyczny w tej chorobie jest bardzo wysoki poziom „złego” cholesterolu (cholesterolu ) oraz występowanie w młodym wieku m. in. choroby wieńcowej, zawału serca czy udaru mózgu.

W niedzielę 23 września, w dwóch miastach: Sopocie i Zakopanym, odbędzie się akcja informacyjna, mającą na celu zwiększenie świadomości tej choroby w społeczeństwie. Personel medyczny będzie wykonywać badania profilaktyczne takie jak: z nakłucia opuszka palca (badanie zbliżone do pomiaru glikemii na glukometrze), pomiar ciśnienia tętniczego oraz interpretację uzyskanych wyników na podstawie scali ryzyka sercowo-naczyniowego SCORE. Uzyskane wyniki badań będą na miejscu konsultowane z kadrą lekarską. Osoby, które w trakcie pomiarów uzyskają wyniki wskazujące na hipercholesterolemię rodzinną będą bezpośrednio kierowane na rozszerzenie diagnostyki w  Krajowym Centrum Hipercholesterolemii Rodzinnej, które jest współorganizatorem całej akcji. W celu zachęcenia pacjentów do wzięcia udziału, organizatorzy będą dysponować także monolitem –  fotościanką z wizerunkiem Mona Lisy, która wedle ustaleń była najstarszą znaną osobą z tą chorobą.

Badania odbywać się będą na Placu Zdrojowym w Sopocie oraz równolegle w Zakopanem na placu przy wjeździe na Gubałówkę.  Badania będą wykonywane w godzinach 10.00 -15.00  lub do wyczerpania sprzętu.

Hipercholesterolemia rodzinna (FH – familial hypercholesterolemia) jest jedną z najczęstszych dziedzicznych chorób monogenowych. Wywołana jest mutacją utraty funkcji w genach LDLR (95% przypadków) lub APOB (4-5%) bądź mutacją nabycia funkcji w genie PCSK9(̴1%). Uszkodzone geny powodują, iż zaburzony jest „szlak” przemiany cholesterolu w organizmie. Najczęściej receptory umieszczone na wątrobie odpowiedzialne za wychwyt cholesterolu z krwi do wątroby nie widzą krążących cząstek cholesterolu. To nieprawidłowe działanie szlaku przemian cholesterolu powodu, że w krwi wartości złego cholesterolu potrafią osiągać bardzo wysokie wartości już u dzieci. W najgorszej sytuacji są osoby które dziedziczą od obu rodziców zły gen- tzw. postać homozygotyczna, całe szczęście taka sytuacja zdarza się bardzo rzadko. Z uwagi, że choroba jest uwarunkowana genetycznie to nie dieta ani styl życia odpowiada za bardzo wysokie poziomy złego cholesterolu we krwi. Jednak błędy dietetyczne oraz niezdrowy tryb życia mogą pogarszać wyniki i rokowanie w tej chorobie.

Stowarzyszenie Pacjentów z Hiperlipidemią Rodzinną w Gdańsku to organizacja pacjencka, która powstała w 1999r. Jest jedynym w kraju stowarzyszeniem pacjentów i osób zaangażowanych w ta tematykę w kraju.  Organizując publiczne kampanie informacyjne, pragnie przybliżyć społeczeństwu problem hipercholesterolemii i jej powikłań.

przypada na 24 września. Biorą w nim udział wszystkie organizacje pacjencie w Europie.

Wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Sopotu Jacka Karnowskiego, Burmistrza Miasta Leszka Doruli oraz Rektora GUMed prof. Marcina Gruchały. Współorganizatorem wydarzenia jest działające w Gdańsku – jedyna w Polsce poradnia dedykowana pacjentom z hipercholesterolemią Rodzinną.

źródło: UM

O autorze
Medyczne Grono

portal branży medycznej. Najlepsze szpitale, kliniki, oddziały i przychodnie medyczne. Sprawdzeni specjaliści. Chcesz do nas dołączyć? Zapraszamy: WSPÓŁPRACA

Komentuj