Gdynia: Połączenie oddziałów kardiologicznych

Opublikowano: 18 marca 2015 - 16:05 Autor: Medyczne Grono

będzie przeniesiony do również w Gdyni. Decyzję w tej sprawie podjęto 23 marca 2015 roku.

kardiologia-1

Jk czytamy w komunikacie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, po długich i szerokich konsultacjach, zarówno z przedstawicielami Narodowego Funduszu Zdrowia, a także konsultantem wojewódzkim ds. kardiologii oraz Zarządem Szpitali Wojewódzkich w Gdyni sp. z o.o. podjęto dzisiaj decyzję o przeniesieniu z dniem 23 marca br. oddziału kardiologii Szpitala im. PCK do Szpitala Św. Wincentego a Paulo w Gdyni.

Decyzja jest początkiem procesu utworzenia Gdyńskiego Centrum Kardiologicznego, które kompleksowo zabezpieczy chorych w zakresie leczenia chorób serca i naczyń. W perspektywie planowane jest utworzenie dużej Przyszpitalnej Poradni Kardiologicznej, w której dalszą opiekę znajdą pacjenci wypisani z oddziału kardiologicznego, u których wykonane były zabiegi wysokospecjalistyczne, wymagające regularnych, dożywotnich kontroli oraz dalszej diagnostyki i leczenia.

Ponadto oba oddziały kardiologii w jednym miejscu to brak potrzeby przewożenia chorego do innego ośrodka, diagnostyka radiologiczna w jednym miejscu (usg, tk, rezonans), brak konieczności przewozów wewnątrzszpitalnych i szybkość diagnostyczna. Dla wszystkich pacjentów umożliwione zostanie pełne wykorzystanie dostępnego sprzętu kardiologicznego (aparatów echokardiograficznych, ekg, holterów, aparatury do testów wysiłkowych) oraz trzech istniejących pracowni: elektrofizjologii, hemodynamiki, elektrostymulacji.

Od 1 kwietnia br. oddział okulistyczny, udzielający co roku 9000 porad i przyjmujący na oddział około 1000 pacjentów, mieszczący się na VII piętrze szpitala św. Wincentego a Paulo, zostanie przeniesiony do pomieszczeń zajmowanych dotychczas przez oddział kardiologiczny szpitala im. PCK.
Komentarz Hanny Zych-Cisoń, członka Zarządu Województwa Pomorskiego:
zych-cison3

„Decyzja została również podjęta w celu ratowania 23 łóżek i zagwarantowania bezpieczeństwa pacjentów dotychczasowego oddziału kardiologii szpitala im. PCK w Gdyni, bowiem, nie spełniając odpowiednich wymogów, nie otrzyma kontraktu w kolejnym konkursie przygotowywanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Nie chcemy być odpowiedzialni za utratę tych łóżek i pozbawić możliwości leczenia mieszkańców Pomorza.

Ze względu na postępujący rozwój kardiologii konieczne jest dostosowanie się do nowych warunków, kardiologia nie może opierać się tylko na leczeniu zachowawczym polegającym na monitorowaniu chorego i podawaniu leków. Kompleksowość, szybkość interwencji medycznej i nowoczesność zwiększa bezpieczeństwo i zwiększa przeżywalność chorych ze schorzeniami kardiologicznymi”.

O autorze
Medyczne Grono

portal branży medycznej. Najlepsze szpitale, kliniki, oddziały i przychodnie medyczne. Sprawdzeni specjaliści. Chcesz do nas dołączyć? Zapraszamy: WSPÓŁPRACA

Komentuj