Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi

Opublikowano: 14 września 2016 - 07:39 Autor: Medyczne Grono

Pod hasłem „Wierni naszym celom” w dniach 19-23 września odbędzie się Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. Tegoroczna edycja kampanii skupi się w naszym kraju na profilaktyce nowotworów w grupie tzw. młodych dorosłych. W całej Polsce będzie można skorzystać z bezpłatnych badań.

opieka_zdrowotna

Raki głowy i szyi to nowotwory złośliwe występujące w obrębie wszystkich narządów głowy i szyi – z wyjątkiem mózgu. Są to głownie raki: wargi, jamy ustnej, języka, migdałków, gardła, krtani, nosa i zatok przynosowych, tarczycy, skóry twarzy i szyi. Pod względem częstości występowania zajmują 6 miejsce w Polsce.

W 2013 roku raka głowy i szyi zdiagnozowano u prawie 11 000 osób. W tym samym roku w Polsce w wyniku choroby zmarło 6 000 pacjentów – to ponad dwa razy więcej niż rocznie ginie w wypadkach drogowych.

Ponad 60% pacjentów już w momencie postawienia diagnozy znajduje się w zaawansowanym stopniu choroby. 60% z tej grupy umiera w ciągu 5 lat.

Jeżeli z tego obszaru zostanie zdiagnozowany we wczesnym etapie zaawansowania to stopień przeżywalności wynosi nawet 80-90%

W Polsce podobnie jak w innych krajach Europy, obserwuje się nowe zjawisko, określane jako „fenomen epidemiologiczny” tzn. wzrost liczby nowych zachorowań na nowotwory głowy i szyi u ludzi poniżej 40 roku życia, którzy nigdy nie palili ani nie nadużywali alkoholu. Grupa ta określana jest jako młodzi dorośli. Badania naukowe wskazują, że czynnikiem potencjalnego ryzyka w tej grupie jest infekcja wirusem brodawczaka ludzkiego.

Podczas Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi odbędą się w szpitalach i przychodniach na terenie całej Polski. Ponadto odbędą się szkolenia i warsztaty dla uczniów gimnazjów i liceów z udziałem przedstawicieli środowisk medycznych. Twarzą tegorocznej edycji została znana dziennikarka telewizyjna Beata Tadla.

Pomysłodawcą polskiej edycji Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi jest prof. zw. dr hab. med. Wojciech Golusiński. Kierownik Chirurgii Głowy, Szyi i Onkologii Laryngologicznej Wojewódzkiego Centrum Onkologii w Poznaniu. Pan profesor jest twórcą Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi.

realizowany jest w ramach międzynarodowej kampanii Make Sense, którą zainicjowało i prowadzi Europejskie Stowarzyszenie Głowy i Szyi w ścisłej współpracy z organizacjami środowisk medycznych oraz pacjentów.

Europejskie Stowarzyszenie Głowy i Szyi (EHNS – European Head and Neck Society) jest międzynarodową organizacją non-profit z siedzibą w Belgii, której członkami są osoby prywatne, stowarzyszenia krajowe i międzynarodowe oraz grupy naukowców zajmujących się szkoleniami, badaniami oraz leczeniem raka głowy i szyi. Intencją EHNS jest szerzenie wiedzy na temat choroby, a także promowanie najwyższych standardów badań naukowych, edukacji społeczeństwa i szkolenia środowiska medycznego, profilaktyki oraz opieki nad pacjentem. Stowarzyszeniu przewodniczą Prezydent Prof. Rene Leemans oraz Sekretarz Generalny Prof. Wojciech Golusiński. Więcej informacji na temat Stowarzyszenia dostępnych jest na stronie: www.ehns.org

Polska Grupa Badań Nowotworów Głowy i Szyi powstała w roku 2003 jako interdyscyplinarna instytucja, skupiająca specjalistów z zakresu otolaryngologii, chirurgii szczękowo-twarzowej, neurochirurgii, radiologii, patomorfologii, biologii molekularnej, chemioterapii, onkologii klinicznej, czyli wszystkich specjalistów prowadzących opiekę nad chorym z nowotworem głowy i szyi. Towarzystwo jest członkiem International Federation of Head & Neck Oncologic Societies (IFHNOS) oraz ściśle współpracuje z Europejskim Stowarzyszeniem Głowy i Szyi (EHNS – European Head and Neck Society), realizując działania ogólnoeuropejskiej kampanii Make Sense.

Więcej informacji na temat Stowarzyszenia dostępnych jest na stronie: www.phnos.org.pl

O autorze

portal branży medycznej. Najlepsze szpitale, kliniki, oddziały i przychodnie medyczne. Sprawdzeni specjaliści. Chcesz do nas dołączyć? Zapraszamy: WSPÓŁPRACA

Komentuj