Stres a choroby układu krążenia

Opublikowano: 2 lipca 2015 - 12:59 Autor: Medyczne Grono

Nawet jeśli wydaje Ci się, że tak powszechny w dzisiejszych czasach jest czymś, co właściwie Cię nie dotyczy – możesz być w wielkim błędzie. Prowadząc dosyć intensywny tryb życia jesteśmy narażenie na działanie wielu czynników, które bardzo niekorzystnie wpływają na stan naszego zdrowia, a tym samym na nasze ogólne samopoczucie.

kardiologia-1

Bardzo ważne jest, abyś miał świadomość tego, że nie tylko negatywne, nieprzyjemne wydarzenia są źródłem stresu dla Twojego ciała i umysłu. Podobnie jest w przypadku ważnych, dobrych i pozytywnych sytuacji, które stanowią część Twojego życia. Twój jest bardzo skomplikowanym mechanizmem i powoduje, że reakcja stresowa, która przejawia się m.in. pod postacią wszystkich znanych nam doskonale objawów typu spocone dłonie, szybki oddech, przyspieszone bicie serca może wystąpić u Ciebie nie tylko podczas oczekiwania na wynik ważnego egzaminu, ale także w dniu ślubu. Powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że wszystkie emocje, których doświadczamy pozostawiają niejako ślad w naszym organizmie. Na pewno chociaż raz w życiu zauważyłeś u siebie duże napięcie mięśniowe objawiające się np. sztywnością i bólem karku nieprzyjemnym dniu w pracy. Aby zadbać o swój stan fizyczny, a także psychiczne istotne jest abyś umiał odczytywać sygnały, które wysyła Ci Twoje ciało i odpowiednio wykorzystał tę wiedzę.

Nie jesteśmy w stanie w pełni wpływać na otaczającą nas rzeczywistość i na wszystko, co nas spotyka. Możemy jednak spróbować przeciwdziałać skutkom tych wydarzeń, które często są negatywne dla naszego samopoczucia. Prostą i przynoszącą szybkie efekty metodą jest nauczenie się prawidłowego oddychania. Większość z nas nie potrafi oddychać prawidłowo i co więcej, zupełnie się na tym nie skupia. Pamiętaj o tym, żeby w miarę możliwości oddychać przy pomocy przepony. To ważny mięsień oddechowy, który stanowi granicę pomiędzy Twoją klatką piersiową a brzuchem. Aby nauczyć się tego sposobu oddychania spróbuj wykonać proste ćwiczenie. Połóż na swoim brzuch książkę i postaraj się nabierać w taki sposób, aby książka unosiła się przy wdechu i opadała przy wydechu. Powietrze wciągaj i wypuszczaj nosem, nigdy ustami. Nie przyspieszaj wdechu, ani wydechu. Właśnie nauczyłeś się świadomego oddychania, jednej z najszybszych technik relaksacyjnych. Możesz zastosować ją wszędzie: w domu, w autobusie i przed ważnym spotkaniem. Brzmi dosyć banalnie, ale przynosi bardzo dobre efekty nawet w grupie ciężko chorujących pacjentów.

Dobrze byłoby, gdybyś pamiętał o tym, że Twoje ciało i psychika są w stanie bardzo wiele wytrzymać, ale powinieneś o nie dbać. Zapewniaj sobie odpowiednią ilość snu i odpowiednią ilość aktywnego wypoczynku, który podniesie poziom endorfin, czyli hormonów szczęścia. Troszcz się o siebie i słuchaj swojego organizmu. Jeśli jednak czujesz, że napięcie i odczuwany przez Ciebie poziom stresu jest bardzo wysoki to warto, żebyś skontaktował się z psychologiem, który podpowie Ci, jak możesz zmienić ten stan bez nadużywania alkoholu, papierosów i innych środków – które choć przynoszą chwilową ulgę – nie są w stanie zmienić tej sytuacji w trwały sposób.

O autorze

portal branży medycznej. Najlepsze szpitale, kliniki, oddziały i przychodnie medyczne. Sprawdzeni specjaliści. Chcesz do nas dołączyć? Zapraszamy: WSPÓŁPRACA

1 Komentarz do tej pory.

Komentuj