Startuje ogólnopolska kampania prasowo-internetowa „Zadbaj o serce”

Opublikowano: 7 marca 2019 - 08:00 Autor: Medyczne Grono

Już dziś, 7 marca zainauguruje 11. edycja kampanii prasowo-internetowej „Zadbaj o serce”. Jej organizatorem jest wydawnictwo Medical Media Solutions, a główny patronat objęło Polskie Towarzystwo Kardiologiczne. Projekt powstał przy wsparciu merytorycznym wielu cenionych ekspertów, organizacji oraz fundacji. Kampania „Zadbaj o serce” jest ważnym medium za pomocą, którego podsumowujemy stan obecny, sukcesy i najpilniejsze problemy oraz wskazujemy jakie są najlepsze rozwiązania, które pozwalają na lepszą profilaktykę, diagnostykę i leczenie chorób kardiologicznych.

Polecamy Wam tę edukacyjną lekturę, gdyż przedstawiliśmy w niej wiele inspirujących i rzetelnych materiałów. Publikacja ukazuje się już dziś wraz z dziennikiem Gazeta Wyborcza, natomiast wszystkie materiały będą sukcesywnie dostępne na portalu wydawnictwa www.dbajozdrowie.info.

Na okładce tytułu wystąpił prof. Marian Zembala – Dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. W swoim materiale przedstawił dokonania Śląskiego Centrum dotyczące transplantacji serca oraz płuc. Dodatkowo podzielił się swoim własnym, zeszłorocznym przeżycie jakim było doznanie udar mózgu. „Jako lekarz, ale i pacjent, chciałbym zwrócić szczególną uwagę na czynniki ryzyka, które mogą (choć nie muszą) być zapowiedzią udaru. Większość z nich jest konsekwencją naszego stylu życia” – podkreśla prof. Zembala.

W artykule wprowadzającym prof. Piotr Ponikowski, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego ukazuje znaczenie kompleksowej opieki nad pacjentem. „Nie wyobrażamy sobie, że dzisiaj pacjent w niewydolnością serca mógł być pozostawiony sam sobie i nie miał zapewnionej kompleksowej opieki. Dlatego w programie KONS zakładamy ścisłą współpracę lekarzy rodzinnych, pielęgniarek, psychologów, szpitali i pacjentów.” – apeluje prof. Ponikowski.

Jednym z istotnych tematów projektu jest tętnicze nadciśnienie płucne, które jest rzadką i niezwykle niebezpieczną chorobą. Alicja Morze, prezes zarządu Polskiego Stowarzyszenia Osób z Nadciśnieniem Płucnym i ich Przyjaciół wskazuje – „Trudność leczenia nadciśnienia płucnego polega na tym, że późno się je rozpoznaje. Kiedy chorzy w końcu trafiają do lekarza, często diagnozowani są źle. Czasem od wystąpienia objawów do trafnej diagnozy mijają nawet 2-3 lata, a choroba postępuje zmniejszając szanse na przeżycie.

„Jak wiadomo wysokie stężenie cholesterolu jest czynnikiem ryzyka chorób układu krążenia. Niestety w Polce aż ponad 60% populacji osób dorosłych ma podwyższone stężenie cholesterolu całkowitego, dlatego też profilaktyka jest niezmiernie ważna” –wskazuje dr Agnieszka Jarosz z Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie. Pani doktor wskazuje jak negatywny wpływ na nasze ma spożywanie kwasów tłuszczowych nasyconych i w jaki sposób możemy wyeliminować je z naszej diety.

Udar mózgu jest najpoważniejszą chorobą naczyniową mózgu oraz jednym z największych problemów w medycynie. Na całym świecie stanowi trzecią w kolejności przyczynę zgonów i główny powód niepełnosprawności u osób powyżej 40. roku życia. W związku z tym Prof. Piotr Hoffman, kierownik Kliniki Wad Wrodzonych Serca poruszył temat prewencji udaru mózgu.W publikacji podjęliśmy też temat właściwego przepływu krwi, który stanowi istotny element w prewencji chorób sercowo-naczyniowych.

Serdecznie zachęcamy Was do zapoznania się ze szczegółami tego edukacyjnego projektu, który jest również dostępny online https://dbajozdrowie.info/wp-content/uploads/2019/03/Zadbaj_o_serce.pdf

O autorze

portal branży medycznej. Najlepsze szpitale, kliniki, oddziały i przychodnie medyczne. Sprawdzeni specjaliści. Chcesz do nas dołączyć? Zapraszamy: WSPÓŁPRACA

Komentuj