Polskie anioły lecą na Zachód

Opublikowano: 23 lutego 2018 - 12:48 Autor: Medyczne Grono

Mówi się o nich „anioły domowe”. Towarzyszą na co dzień 2 milionom niemieckich obywateli, którzy korzystają z opieki domowej. Ponieważ społeczeństwo Europy starzeje się, potrzeba coraz większej ilości „aniołów”.

fot. Andrey Popov (fotolia com)

Kim są najczęściej te „anioły”? To opiekunki z Europy Wschodniej: z Polski, Rumunii, Węgier, Litwy. Zamiast skrzydeł mają niewyczerpane pokłady serdeczności, cierpliwości i dobroci. Jednak nie wykonują swojej pracy za darmo, ponieważ nawet anioł musi z czegoś żyć.

Ile zarabiają „anioły”?

Według najnowszego raportu portalu Opiekunki24.org 70% ankietowanych opiekunek otrzymuje wynagrodzenie w przedziale 5000 – 6300 zł na miesiąc. Opiekunowie na rynku polskim pracują za 3 lub nawet 4-krotnie niższe stawki. Dlatego za zachodnią granicą jest tak atrakcyjna. Tym bardziej, że nie wiąże się ona z relokacją na stałe. W branży normą są kilkutygodniowe zlecenia.

Do opieki wyjeżdżają osoby w każdym wieku, które zdobyły już jakieś doświadczenia w tym obszarze – choćby zajmując się członkiem własnej rodziny. Nie ma ograniczeń ze względu na płeć. Mimo że panowie stanowią zaledwie kilka procent tej grupy zawodowej, mogą liczyć na równie atrakcyjne zlecenia.

Zalety zawodu opiekunki

Oprócz darmowego wyżywienia i zakwaterowania na miejscu wykonywania zlecenia, opiekunki mogą korzystać z szerokiej oferty benefitów – w zależności od agencji, z którą współpracują. Najczęściej są to darmowe kursy opieki i języka niemieckiego, liczne premie i dodatki pieniężne.

Jak Niemcy traktują polskie opiekunki?

Warto podkreślić szacunek, jakim nasi zachodni sąsiedzi darzą polskie opiekunki. Niemcy bardzo chwalą sobie współpracę z nimi. Co wyróżnia opiekunki z Polski? „Polskie opiekunki są bardzo uczuciowe, serdeczne, uczciwe, miłe i uprzejme. Są doskonałymi gospodyniami domowymi i potrafią dobrze zaopiekować się podopiecznymi”, mówi Zofia Machoń z podlubelskiego Lubartowa, która wyjeżdża do Niemiec od 2016 roku. Zajmuje się tam osobami niesamodzielnymi. Obecnie współpracuje z jedną z najpopularniejszych agencji dla opiekunek, Hausengel. Wcześniej pracowała w innej polskiej firmie, ale nie była zadowolona ze współpracy, głównie ze względu na niewspółmniernie niskie do nakładu pracy wynagrodzenie.

Jak zostać opiekunką?

Agencje pośrednictwa zatrudnienia rekrutują osoby zainteresowane tymczasowym wyjazdem do Niemiec przez cały rok. Mile widziani są kandydaci z całego kraju. Od zostania opiekunką każdego dzieli tak naprawdę tylko jedna decyzja.

Maja Serbeńska z Wałbrzycha, z ponad 8-letnim doświadczeniem,dzieli się swoją radą: „Odwagi! Myślę, że trzeba nieraz umieć odważnie rezygnować z pewnych rzeczy, żeby polepszyć swoją sytuację, szczególnie w pracy. Wiele osób, które spotykam niestety nie dąży do poprawy swojej sytuacji i brakuje im tej odwagi, żeby ruszyć z miejsca, w którym jest im ciężko.”

A kto nie chciałby być zawodowo aniołem?

O autorze

portal branży medycznej. Najlepsze szpitale, kliniki, oddziały i przychodnie medyczne. Sprawdzeni specjaliści. Chcesz do nas dołączyć? Zapraszamy: WSPÓŁPRACA

Komentuj