Pokonać Raka

Opublikowano: 15 marca 2018 - 08:30 Autor: Medyczne Grono

Dziś, 15 marca zainaugurowana zostaje już 8. edycja kampanii prasowo-internetowej „Pokonać Raka”. Jej organizatorem jest wydawnictwo Medical Media Solutions. Projekt od lat powstaje przy wsparciu merytorycznym wielu znakomitych ekspertów, fundacji, stowarzyszeń, opiniotwórczych mediów i organizacji. Ma na celu łączyć Specjalistów, Pacjentów, ich bliskich, a także trafiać do decydentów, dla których troska o edukację w zakresie zdrowia, pomocy oferowanej pacjentom i ich rodzinom w dostępie do skutecznego powinna być najwyższym priorytetem.

Portal MedyczneGrono.pl został ponownie honorowym partnerem medialnym tego wydarzenia, dlatego dziś polecamy Wam tą edukacyjną lekturę. Znajdziecie w niej wiele rzetelnych i inspirujących materiałów.

Pierwsza odsłona projektu, to ogólnopolska publikacja wraz z Dz. Rzeczpospolita, w kolejnych dniach wszystkie poszerzone materiały będą dostępne na stronie wydawnictwa. Na okładce tego merytorycznego tytułu wystąpił Jerzy Stuhr – aktor, reżyser, ale przede wszystkim osoba, która jest blisko pacjentów. Mobilizuje ich i wspiera własnym doświadczeniem walki z chorobą. Wprowadzeniem do rozmowy z aktorem jest wspaniały cytat: „Radosny jest fakt, że można przeżyć jeszcze jeden dzień i czegóż chcieć więcej. Obecność i poświecenie bliskiej ci osoby w czasie twojej choroby, pokazuje jak wiele dla niej znaczysz. Wówczas słowa jakie oświadczaliśmy przy ołtarzu: że Cię nie opuszczę, aż do śmierci” nabierają prawdziwego znaczenia.Tutaj inspirujący przekaz znajdziecie również w słowach Podopiecznej Fundacji Rak’n’Roll – Aleksandra Arendarska nie dała się zatrzymać chorobie, stawiła jej czoła a sama spełnia swoje marzenia.

Całą publikację otwiera wywiad z prof. Jackiem Fijuthem – Prezesem Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, który podkreśla, że powinna być troską nas wszystkich, a jej rozwój wymaga zwiększenia nakładów na służbę zdrowia. PKB w tej sferze znacząco odbiega od średniej krajów Unii Europejskiej, gdyż onkologia należy do niedoszacowanych dziedzin polityki zdrowotnej. W tym aspekcie wsparł nas również Dr Janusz Meder– Prezes Polskiej Unii Onkologii, który apeluje o wspólne działania, zaznaczając przy tym że tylko długofalowe i zdecydowane zmiany mogą przynieść pożądane efekty w poprawie jakości opieki onkologicznej. Oczywiście zauważa, że muszą być kontynuowane pod nadzorem merytoryczno-logistycznym Narodowego Instytutu Onkologii.

W publikacji są poruszane bardzo ważne tematy związane z szansami jakie dają terapie, które wciąż pozostają poza zasięgiem refundacyjnym pacjentów.

Razem z Dr Barbarą Radecką– Oddziału Onkologii Klinicznej Opolskiego Centrum Onkologii, przedstawiamy potrzeby pacjentów z rakiem jelita grubego, u których dochodzi do przerzutów z powodu późnego wykrycia choroby lub agresywnego jej przebiegu. Pytamy więc o jakie zmiany apelują specjaliści i na jakie zmiany czekają pacjenci. Bardzo ważny jest tu konspekt szans jakie wynikają z zmieniającego status pacjenta, na chorego przewlekle.

Drugim tematem z tego obszaru jest rak nerki. Dr z Centrum Onkologii – Instytutu Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, przedstawia obecną sytuację chorych na raka nerki, u których brakuje szerszego wachlarza wyboru leczenia, ograniczonego brakiem finansowania. Razem z pacjentem pokazujemy, jak dostęp do daje szansę na normalne życie, dlaczego ma prawo do godnego leczenia.

Redakcja podjęła również problematykę nowotworu raka prostaty. Dzięki wsparciu Dr Iwony Kozak-Michałowskiej – Dyrektor ds. Nauki i Rozwoju Synevo pokazujemy jak świadomość na temat potrzeby badań prostaty może pozytywnie wpływać na szybszą diagnostykę i dzięki temu lepsze rokowania. Pani Doktor charakteryzuje dokładnie zakres badań, materiał ma walor praktycznych wskazówek. Natomiast temat raka prostaty z przerzutami do kości szczegółowo poruszony zostaje w rozmowie z prof. z Centrum Onkologii – Instytutu Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. Pytamy jakie są obecne wytyczne takich pacjentów, jakie zmiany nastąpiły na listach refundacyjnych.

Poświęcamy też uwagę pacjentkom, zmagającym się z rakiem piersi. Zauważamy, że choroba nie musi ograniczać ich aktywnego życia osobistego i zawodowego, realizacji kolejnych celów, pasji. Dr Agnieszka Jagiełło-Gruszweld z Kliniki Nowotworów  Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej Centrum Onkologii – Instytutu Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie punktuje jak domowe warunki zapewniają pacjentowi komfort psychiczny, a przede wszystkim jak zmienia się podejście do choroby osoby przyjmującej chemioterapię doustną.

Dr Tomasz Dworzecki – Kierownik Medyczny Affidea Międzynarodowe Centrum Onkologii Wałbrzych wprowadza nas w charakterystykę metody radioterapii, którą jest brachyterapia. Czym różni się od klasycznej radioterapii dowiecie się z wywiadu: „Brychoterapia jest bardzo ważną składową leczenia raka szyjki i trzonu macicy.”

Żywienie medyczne w chorobie nowotworowej, to temat o który często pytacie. Dr Kinga Kupczyk – Koordynator Zespołu ds. Leczenia Żywieniowego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu w wyczerpujący sposób kieruje przekaz do pacjentów i ma nadzieję, że pomoże on w zgłaszaniu się chorych onkologicznych do specjalistów ds. żywienia, dietetyków jeszcze przed wystąpieniem niedożywienia, kiedy można realnie pomóc.

Szczegółowe informacje na temat całego projektu oraz dostęp do jego wersji online znajdziecie na:http://dbajozdrowie.info/wp-content/uploads/2018/03/Pokonać-Raka_marzec-2018.pdf

O autorze

portal branży medycznej. Najlepsze szpitale, kliniki, oddziały i przychodnie medyczne. Sprawdzeni specjaliści. Chcesz do nas dołączyć? Zapraszamy: WSPÓŁPRACA

Komentuj