„Podziwiali wizytówki Żuław”

Opublikowano: 22 czerwca 2015 - 07:12 Autor: Medyczne Grono

Za nimi kolejna wycieczka z cyklu „Zwiedzamy ”. Stowarzyszenie „Kochamy ” tym razem zaprosiło swoich sympatyków na wycieczkę rowerową, której tematem przewodnim były wizytówki Żuław, czyli obiekty charakterystyczne dla regionu. Przewodnikiem wycieczki był z klubu PTTK Szuwarek. Trasa wycieczki rozpoczęła się w Nowym Dworze Gdańskim i uwzględniała takie miejscowości, jak: Orłowo, Lubieszewo i Tuja.

Zulawy-1

Uczestnicy mieli okazję obejrzeć z bliska domy podcieniowe, porozmawiać z ich właścicielami i mieszkańcami, zajrzeć do kościelnych wnętrz i wdrapać się na ich wieże, obejrzeć cmentarz mennonicki czy też podziwiać spokojne meandry Tugi. Największą atrakcją na trasie wycieczki było spotkanie z Arturem Wasielewskim, właścicielem remontowanego domu podcieniowego w Orłowie. Pan Artur przybliżył uczestnikom tematykę domów podcieniowych oraz odpowiedział na liczne pytania. Drugą atrakcją, na którą czekali uczestnicy, była wizyta w kościele we wsi Tuja, gdzie rowerzystów ugościła pani . Turyści obejrzeli wnętrze świątyni (w tym także wieżę) oraz posilili się ciastem przygotowanym przez mieszkanki wsi. Na zakończenie wycieczki możliwe było, dzięki odbywającym się w tym czasie „Dniom Otwartym Żuławskich Zabytków”, zwiedzanie interesujących wnętrz ŻOKu, po których oprowadzał .

Pomimo zapowiadanego deszczu, na zbiórce pod ŻOKiem pojawiło się czternaścioro uczestników, którzy przybyli głównie z Gdańska oraz z Elbląga. W wycieczce brali udział nie tylko turyści regularnie zwiedzający Żuławy, ale także osoby, które region delty Wisły zwiedzały po raz pierwszy.

zaprasza na kolejną wycieczkę z cyklu „”. Już 18.07.2015 r. odbędzie się spacer z przewodnikiem po Nowej Kościelnicy. Więcej informacji wkrótce na stronie www.kochamyzulawy.pl

Organizatorzy wycieczki „Wizytówki Żuław”: Stowarzyszenie „Kochamy Żuławy”, Klub PTTK „Szuwarek” Nowy Dwór Gdański, Żuławski Ośrodek Kultury, Koło Turystyczne „Jambas” w Marzęcinie.

W pierwszej wersji trasy wycieczki miała przebiegać również przez Stawiec i Jeziernik (gdzie miało odbyć się ognisko i poczęstunek przygotowany przez mieszkańców wsi), jednakże ze względu na wcześniejsze opady atmosferyczne oraz prognozowane załamanie pogodowe, organizatorzy podjęli decyzję o skróceniu dystansu.

oprac.
Prezes Stowarzyszenia „Kochamy Żuławy”

O autorze
Medyczne Grono

portal branży medycznej. Najlepsze szpitale, kliniki, oddziały i przychodnie medyczne. Sprawdzeni specjaliści. Chcesz do nas dołączyć? Zapraszamy: WSPÓŁPRACA

Komentuj