Ebola, czyli śmiercionośny afrykański wirus. O czym warto wiedzieć?

Opublikowano: 21 sierpnia 2014 - 06:49 Autor: Medyczne Grono

Trwająca w Afryce śmiercionośnego wirusa jest największą w historii zarówno pod względem liczby odnotowanych przypadków, jak i jej geograficznego rozprzestrzenienia.

ebola

Gorączka krwotoczna to ciężka, bardzo często śmiertelna zakaźna wywoływana przez Ebola.

Ostatnia gorączki krwotocznej, która występuje obecnie w trzech krajach Afryki, jest największą w historii. Łącznie w Liberii, i Gwinei do 27 lipca 2014 roku zanotowano 1323 przypadki zachorowań na Ebolę, z czego ponad 729 przypadków okazało się być śmiertelnymi (dane WHO).

Śmiertelność choroby jest wysoka i waha się w granicach od 50 do nawet 90 procent. Zarazić się nią można poprzez kontakt z krwią, wydzielinami, wydalinami, płynami ustrojowymi zarówno zwierząt jak i ludzi. Nie ma możliwości zarażenia się wirusem drogą kropelkową. W krajach UE ryzyko pojawienia się Eboli oceniane jest jednak jako niskie.

gorączki krwotocznej w początkowym stadium są bardzo zbliżone go objawów grypy. Są to: wysoka gorączka, ból głowy, ból gardła i ogólne osłabienie organizmu. Później pojawiają się także: wymioty, biegunka, przekrwienie spojówek, skrócony oddech, bóle w klatce piersiowej, zaburzenia czynności wątroby, nerek, krwawienie wewnętrzne i zewnętrzne.

Okres inkubacji wirusa trwa od 4 do 21 dni, a zatem kwarantanna, której poddawane są osoby wykazujące lub będące w grupie ryzyka, trwać musi właśnie 21 dni. tym okresie obserwacji, gdy nie następują kolejne objawy, można stwierdzić, że chory nie został zarażony wirusem.

O autorze

portal branży medycznej. Najlepsze szpitale, kliniki, oddziały i przychodnie medyczne. Sprawdzeni specjaliści. Chcesz do nas dołączyć? Zapraszamy: WSPÓŁPRACA

1 Komentarz do tej pory.

  1. Kamila 3 kwietnia 2015 o 10:45 - Odpowiedz

    Do nas nie ma szans przybyć ebola. Możemy być spokojni.

Komentuj